Projekt Pět statečných nabídl nevidomým stáže v českých firmách
Několik nevidomých z celého Česka si mohlo vyzkoušet práci ve významných tuzemských společnostech. Projekt Pět statečných pro ně připravila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Z dvacítky uchazečů bylo do pilotního projektu vybráno pět zájemců. Jeden z nich teď končí týdenní stáž v jednom z plzeňských bankovních domů.
„Tahle stáž byla pro mě velmi zajímavá, protože já jsem původně strojař, takže k bankovnictví jsem přičichl úplně poprvé. A byla to hodně zajímavá zkušenost. Je tady styk s klienty. Ti jsou různorodí, mají různorodé potřeby. Je to velmi kreativní práce, to se mi na tom líbilo nejvíc,“ líčí své dojmy z praxe 36letý inženýr z Plzně Jiří Pardubský.
A hned dodává, s čím se musel potýkat: „Byl jsem dole na přepážce na recepci, kde jsem se nějakým způsobem snažil vypomoci a něco jsem úplně přenechával recepční. Třeba ověřování podpisů člověk s tímto hendikepem nezvládne.
Ale pokud šlo jen o to, vyhledat karton, to bylo bez problémů. Snažím se tady pohybovat bez bílé hole, takže klient si mého omezení mnohdy ani nevšimne. Což i já preferuji, aby mě lidé brali normálně,“
A normálně brali Jiřího Pardubského i zaměstnanci banky, potvrzuje vedoucí obchodního týmu na plzeňské pobočce Ivo Slavík.
„Ze začátku tam byly obavy z toho hendikepu, ale ty pan Pardubský rychle odboural tím, že se chová velmi přirozeně, mile, je velmi pozitivní. Zaujalo mě hlavně to, že si sám ze sebe dokáže udělat legraci. Velice rychle zapadl do týmu. Jeden kolega se až po týdnu podivil, že je pan Pardubský nevidomý, prý o tom vůbec nevěděl,“ popisuje.
80 procent nevidomých nemá práci
Se zvládnutím stáže pomáhaly nevidomým i technické vymoženosti. „Zaujaly mě pomůcky pana inženýra, třeba elektronická lupa. S její pomocí dokázal vyhledat klientovi kartu. Pak prováděl náslechy u jednotlivých kolegů v bance,“ dodává Slavík.
Jak projekt Pět statečných funguje, popisuje projektová manažerka Vladimíra Bendová: „Těch pět nevidomých stážistů jde do velkých společností a tam se uplatňují po dobu jednoho týdne. Jednoho stážistu měl i Český rozhlas. Snažíme se u těch firem především bourat předsudky a obavy ze zaměstnávání nevidomých,“ říká.
Nevidomých lidí je v České republice odhadem 20 tisíc, z toho 80 procent nemá práci. Změnit tento nepříznivý poměr by mohl právě projekt Pět statečných.