EU platí firmám za zahraniční stáže studentů

Nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii je problém hlavně jihoevropských zemí, absolventi škol ale mají někdy problém najít práci i v západní a střední Evropě. Případně jim konkurují mladí absolventi škol pocházející z jihu Evropy. Evropská komise se snaží rozšiřovat programy zahraničních stáží. Za některé z nich platí firmám Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští studenti poslouchají přednášku ředitele údržby Jaderné elektrárny Temelín Jiřího Tyce

Rakouští studenti poslouchají přednášku ředitele údržby Jaderné elektrárny Temelín Jiřího Tyce | Foto: Vladimír Pick

Španěl Jordy Gutieres se vydal hledat práci před dvěma měsíci do Německa, kousek od českých hranic.

„Vystudoval jsem ekonomii, školu jsem dokončil před třemi lety, ale kvůli situaci ve Španělsku jsem žádnou vhodnou práci nenašel, takže jsem hledal alternativu,“ říká Jordy.

Práci našel v ústavu pro tělesně postižené, tedy zcela mimo obor svého studia. Evropská komise se snaží hledat řešení nezaměstnanosti mladých například tím, že rozšiřuje své programy zahraničních stáží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti mladých lidí mluvil na Rádiu Česko Michal Novák ze společnosti PwC ČR

Dát dohromady studenty a podniky je podle Dennise Abbotta, mluvčího Evropské komise a koordinátora projektu, cílem evropského projektu ‚We Mean Business‘:

„Zejména firmy po celé EU nemají povědomí o tom, že mohou mít na některých pracovních místech stážisty placené Evropskou unií. Doufáme, že náš program přinese nové zkušenosti mladým lidem a firmám. A také, že mladí lidé, kteří během stáže zazáří, dostanou pracovní nabídku."

Společnost PwC Česká republika zveřejnila už třetí průzkum Studentský barometr 2012, který se týká zájmu studentů o budoucí zaměstnání a spolupráci vysokých škol s podnikatelskými subjekty.

„První rok vědělo o spolupráci naší firmy s univerzitami 39 procent studentů, letos je to 69 procent,“ říká Michal Novák ze společnosti PwC.

Tato společnost například pro studenty připravuje odborné přednášky v předmětech, které mají studentům v nějaké oblasti pomoci.

„Například přijde ředitel oddělení auditu a řekne jim tu praktickou znalost firmy. Vysvětlí, jak se řeší problémy a příklady. Dělá s nimi zajímavé studie tak, aby studenti byli na trh vybaveni praktickou znalostí a zkušenostmi,“ dodává Novák.

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme