Podstatou problému je, že platy ústavních činitelů se odvozují od průměrné mzdy, ale z různých politických důvodů politici opakovaně do toho systému zasahují, říká Libor Vávra.
Případy sexuálního násilí mají řešit u krajských a okresních soudů specializované senáty. Většina z nich ale ignoruje vyhlášku ministerstva spravedlnosti, která to doporučuje.
Soudci plánují podat žaloby kvůli zpomalení růstu platů, které ve svém úsporném balíčku prosadila vláda. „Cítíme se opakovaně podvedeni výkonnou mocí,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
V lednové výplatě měli dostat víc peněz. Vláda ale rozhodla, že platy ústavním činitelům letos neporostou tak rychle, jak by měly. Kromě vrcholných politiků se to týká také soudců a státních zástupců.
Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, projekt měl projít před spuštěním ročním testováním. Ani to se ale nakonec nestíhá, eSbírku proto neviděli ani advokáti, soudci či žalobci.
Pokud kandidáty Senát odmítne, Pavel by si přál, aby při respektu k tajnému hlasování bylo jasné, proč se tak stalo. „Považoval bych za solidní, aby byly jasně artikulovány výhrady,“ řekl.
Počítačový systém by měl nahradit stohy papírů, se kterými soudy pracují dnes. Příprava a zavedení eSpisu vyjde podle odhadů resortu spravedlnosti na stovky milionů korun.
„Pořád v Česku žijeme v pohodové situaci, kdy nejsme ve střetu mezi politickou mocí a justicí,“ říká prezident Soudcovské unie Vávra. „O to víc musíme hlídat, aby se to nerozeběhlo špatným směrem.“
„Došlo k tomu, že dlouho se nedařilo ty takzvané náramky vysoutěžit, pak zas zkolabovala stávající smlouva s provozovatelem,“ říká prezident Soudcovské unie Libor Vávra.
Soudcovská unie chtěla, aby audit provedla nezávislá firma. Náměstkyně Klára Cetlová ale podle Vávry na úterním jednání sdělila, že se pro tento záměr nepodařilo získat peníze z evropských fondů.
Od února platy politiků, soudců a státních zástupců 11 měsíců neporostou. Soudci tvrdí, že jde o protiústavní krok. Co si o návrhu myslí šéf Soudcovské unie Libor Vávra a senátorka Šárka Jelínková?
Novelu o zmrazení platů ve středu schválila vláda a chce ji projednat ve stavu legislativní nouze. Vávra upozornil, že vláda od ledna všem státním zaměstnancům platy zvýšila, jen soudcům je zmrazila.
Kabinet chce předlohu projednat ve stavu legislativní nouze. Ministr práce Jurečka řekl, že novela by měla vyhovět i starším rozhodnutím Ústavního soudu, protože u soudců neohrozí jejich nezávislost.
Jmenovaní soudci a soudkyně postupně přistupovali před prezidenta a slib stvrdili podáním ruky a podpisem. Předchozí jmenování soudců se většinou konalo na Pražském hradě.
Mluvčí Hradu uvedl, že nejde o konečný počet. Pokud by se podle prezident Soudcovské unie ČR Libora Vávry jmenování nestihlo, mohlo by to ohrozit plynulost projednávání kauz.
„Nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo, aby se pokusilo situaci vyřešit,“ uvedl Libor Vávra.
„Nyní se například podařila obrovská věc: po letech odporu parlament akceptoval návrh ministerstva spravedlnosti, aby bylo možné uzavírat dohody o vině a trestu i u nejzávažnější trestné činnosti.“
Aby se neřeklo, že vláda jen utrácí, zavelel premiér k šetření. Nebudou se zvyšovat platy státních zaměstnanců, ačkoliv se za epidemie vedle zdravotníků, učitelů nebo policistů zapotili i úředníci.
Libor Vávra vedl unii už dříve, později byl jejím čestným prezidentem. Ve funkci vystřídá končící šéfku stavovské organizace českých soudců Danielu Zemanovou.