Soudcovská unie se zastala Novotného. Blažkovy argumenty pro nejmenování vidí jako nebezpečné

Soudcovská unie se ostře ohradila proti argumentům, kterými ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vysvětlil své rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně. Blažek tvrdí, že Novotný se jako soudce svými nezákonnými rozhodnutími opakovaně podílel na tom, že státu vznikla škoda. Unie ve vyjádření uvedla, že toto odůvodnění je „nepřijatelné a do budoucna velmi nebezpečné“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek na sjezdu ODS.

Blažek tvrdí, že Novotný se jako soudce svými nezákonnými rozhodnutími opakovaně podílel na tom, že státu vznikla škoda (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan ministr se se Soudcovskou unií rád sejde a své rozhodnutí s nimi projedná,“ vzkázal mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Místopředsedy krajských soudů jmenuje z řad soudců ministr spravedlnosti na sedm let, a to na návrh předsedy příslušného krajského soudu. Blažek návrhu na jmenování Novotného místopředsedou brněnského krajského soudu pro trestní úsek nevyhověl.

Na jmenování čeká 50 soudců. ‚Zdržení může ohrozit plynulost kauz,‘ řekl šéf soudcovské unie

Číst článek

Ministerstvo k tomu na svém webu sdělilo, že „v trestních věcech projednávaných senátem číslo 46T vedeným předsedou senátu Mgr. Alešem Novotným došlo k naplnění předpokladů odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, kdy v rámci své rozhodovací činnosti se podílel na vzniku škody státu minimálně ve výši 3 851 958 korun“. Dodalo, že některá další soudní řízení o náhradu škody ještě nejsou u konce.

Stavovské sdružení soudců ve své reakci zdůraznilo, že ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce. „Případné naplnění předpokladů vzniku odpovědnosti státu za škodu způsobenou soudcem při rozhodovací činnosti může posoudit výhradně kárný senát,“ připomněl prezident unie Libor Vávra.

Napsal také, že Novotného práci v posledních letech vysoce nadprůměrně hodnotil olomoucký vrchní soud, který projednával všechna odvolání v případech, jež Novotný řešil. Toto hodnocení měl podle unie ministr k dispozici.

Unie dále uvedla, že všechna ministrem zmiňovaná rozhodnutí neučinil samostatně Novotný, ale celý jeho senát, přičemž hlasování senátu je tajné. „Ministr tudíž nemůže vědět, jak dotčený soudce hlasoval,“ podotkl Vávra.

„Předsedy a místopředsedy soudů jmenuje moc výkonná, prezident či ministr spravedlnosti. Pokud připustíme, že při rozhodování o tom, kdo se stane soudním funkcionářem, se může hodnotit konkrétní rozhodnutí soudce, jde o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců,“ uzavřel prezident unie.

Ministerstvo na webu uvedlo, že správní funkci místopředsedy soudu musí vykonávat člověk s předpoklady řádného hospodáře, který dodržuje povinnosti plynoucí ze zákona o rozpočtových pravidlech a zákona o majetku České republiky.

Šéf Soudcovské unie po schůzce s Blažkem: Justici čeká vnitřní audit. Chceme vědět, kolik lidí je potřeba

Číst článek

„Ministr spravedlnosti, jako člen vlády plnící programové prohlášení vlády a správce rozpočtové kapitoly, soustavně sleduje a vyhodnocuje hospodárnost, efektivnost a účelnost vynakládání výdajů ve své kapitole, aby vynakládání výdajů bylo co nejhospodárnější, nejefektivnější a nejúčelnější,“ konstatoval úřad.

Novotný jako soudce řešil medializované kauzy íránského podnikatele Shahrama Zadeha či bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, kterou původně poslal na 8,5 roku do vězení za zneužití pravomoci v případu solárních elektráren.

Ženy se ale zastal odvolací soud kvůli nedostatku důkazů. Osvobozená Vitásková se nyní se státem soudí o mnohamilionové odškodné. Za nemajetkovou újmu dosáhla celkem na 600 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme