V českém tisku se v úterý dočtete, že Česko zaostává za Evropou v počtu start-upů i v objemu investic, které do nich tečou. Hůř je na tom už jen Albánie, píší Hospodářské noviny.
Vláda doufá, že příspěvky za podstoupení testů motivuje lidi, aby se testování před Vánoci účastnili ve velkém počtu, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Ministerstvo dopravy nastavilo maximální limit, který dopravcům za jízdenky platí. Nově tak například za jízdenku na trase mezi Prahou a Ostravou dopravcům vyplácí maximálně 389 korun.
Změnu zavádí ministerstvo poté, co někteří dopravci údajně navyšovali ceny kvůli vyšším kompenzacím od státu. Cestujících by se zavedení limitu dotknout nemělo.
Policie ukončila vyšetřování případu spadlé lávky v Troji, navrhla obžalovat dva lidi, píše Právo. A léky by pacientům mohly podle Deníku předepisovat sestry. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
„Je velmi složité vyčíslit, na kolik to ‚státní kasu‘ přišlo. Zmíněný dopravce totiž kromě skutečně drahých jízdenek prodával i skutečně levné jízdenky," uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva.
K nárůstu počtu zákazníků podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka přispěly slevy pro studenty a seniory ve výši 75 procent jízdného i investice do nových vozidel a rozšiřování služeb.
Dosud byl nejnákladnějším měsícem letošní květen, kdy stát dopravcům vyplatil 527 milionů korun. Naopak nejméně stát vyplatil za červenec, a to 394 milionů korun.
Stát od počátku příštího roku stanoví maximální slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce. Sleva zůstane 75 procent, její výše ale bude mít u každé trasy nastavený limit v korunách.
České dráhy zajišťují nejvíc spojů. Na druhém místě je se zhruba čtyřmi sty miliony od státu RegioJet a Student Agency, třetí pak autobusový a vlakový dopravce Arriva.
Server iROZHLAS.cz přináší aplikaci, která sleduje faktury uhrazené ministerstvem dopravy za takzvané „Babišovy slevy“ na jízdném. Výši kompenzací porovnává v čase i mezi dopravci.
Co ušetříme díky státním příspěvkům, můžeme věnovat tam, kde naopak peníze chybí. S touto myšlenkou založila čtyřiadvacetiletá Tereza Novotná z Prachatic sbírku pro místní hospic.
Dosud má ministerstvo dopravy vypočítané náklady na tyto kompenzace do letošního února. Během druhého měsíce roku stát dopravcům proplatil přes 417 milionů korun.
Mezi roky 2011 a 2017 se částky, které stát jako vyrovnání za slevy dopravcům posílal, pohybovaly mezi 200 a 250 miliony ročně. Za letošní rok se částka vyšplhala na dvě miliardy korun.
O změně systému slev hovoří zástupci ČSSD. Místopředseda strany Roman Onderka v neděli v České televizi řekl, že by místo slev zavedl nulové jízdné pro cestující nad 70 let.
Zatímco za září 2017 ministerstvo dopravy zaplatilo dopravcům na kompenzacích za slevy necelých 18 milionů, za stejný měsíc letošního roku to bylo přes 462 milionů.
Slevy 75 procent z jízdného pro studenty do 26 let a důchodce starší 65 let začaly platit na všech vlakových i autobusových linkách, s výjimkou městské hromadné dopravy, od 1. září.
Nesrovnalosti se objevily po zavedení slev v některých regionech. Například v Ostravě, kde studenti dojíždějí z různých částí regionu a kombinují různé slevy podle jednotlivých měst a dopravců.
Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od soboty využívat ve vlacích a autobusech nové slevy ve výši 75 procent z jízdného, které na jaře schválila vláda.
Středočeští zastupitelé v pondělí odpoledne rozhodli, že studenti a senioři budou v rámci kraje jezdit zdarma. Rozhodnutí by mělo začít platit na začátku září.
V pátek se v českých denících dočtete například o omezení plánovaných slev jízdného pro studenty a seniory, informuje o tom Právo. Lidové noviny píšou o novém obsazení postu velvyslance na Slovensku.
Slevy na jízdném budou zavedeny až od 1. září, a ne v červnu, oznámil po jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO. Za odkladem je podle něj požadavek vedení krajů.