Heslo letošní přehlídky je Sdílet plamen a připomíná loňské úmrtí posledního člena francouzského odboje Huberta Germaina. A předznamenává olympijské hry v Paříži, které se budou konat za dva roky.
Na Vltavě pluje o dvě lodě víc, než obvykle. A nejsou to ledajaké lodě - říká se jim bissone, jsou to kopie benátských válečných gondol a vůbec poprvé opustily své rodné město.
Výlov Bezdrevu, jednoho z největších českých rybníků, přilákal k Hluboké nad Vltavou stovky lidí. Z Českých Budějovic a okolí přijíždějí také kvůli rybářským slavnostem. Hráz zaplnily i stánky s rybími specialitami.
Dámy v noblesních šatech s klobouky na hlavách, nebo muži v uniformách rakousko - uherské armády korzovali v prostorech zámku v Zákupech na Českolipsku. Tradiční slavnosti se letos nesly v duchu začátku minulého století. Proto nechyběla ani c. a k. vojenská kapela nebo flašinetář.
V Jelením příkopě na Pražském hradě se o víkendu konají velké rytířské slavnosti. Hlavním lákadlem je středověký turnaj v podání profesionálních kaskadérů, návštěvníci uvidí ale také ukázky dobových řemesel nebo rekonstrukci rytířského tábora. Připraven je i jeřáb pro vytahování rytířů na koně.
Centrum hlavního města v pondělí patřilo Husovským slavnostem. Připomněly šestisté výročí upálení českého kazatele a církevního reformátora mistra Jana Husa. Zájemci si mohli poslechnout koncerty, přednášky, čtení z Husových textů a zúčastnit se diskusí. Lidé také ode dneška mohou na Betlémské kapli spatřit nápis Za pravdu, objevuje se ale jen za slunečného počasí.
V Praze začínají dvoudenní oslavy připomínající osobnost Mistra Jana Husa a jeho upálení přesně před 600 lety. Takzvané husovské slavnosti pořádají Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská.
Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově už vidělo skoro 400 tisíc lidí. Jubilejního návštěvníka přivítají letos. Možná už právě dnes odpoledne, kdy slavnosti začínají.
Nejen příznivci vojenství se sjeli do Velkého Meziříčí. O víkendu zde probíhají operace, které ztvárňují dobu císařských manévrů z roku 1909. Návštěvníci také můžou posedět ve vojenském hostinci a prohlédnout si císařský stan nebo výzvědné pozorovací balóny. Uvidí také kejklíře, divadelníky nebo siláckou show.
Hornické slavnosti patřily na Ostravsku vždy k nejoblíbenějším akcím. Jenže těžba uhlí zažívá hodně špatné časy a loni se tradice oslav po mnoha letech přerušila. Letos už to ale neplatí a hornické slavnosti se vrací právě dnes. Nejen do Karviné, ale také k dolu Paskov.
Na tradičních svatovavřineckých slavnostech se v Kladně sešly stovky lidí. Akce, věnovaná patronu kuchařů a cukrářů, začala na parkovišti v Zádušní ulici naproti zámku už dopoledne a potrvá až do 22. hodiny.
Hrad Loket na Sokolovsku ožil středověkými slavnostmi purkrabího Půty. Na hradě i v podhradí se to hemží tanečnicemi, trhovci, sokolníky i krásnými lazebnicemi. Nechybí tu dobová tržiště, řemeslníci i rytíři v plné zbroji.
Vznešené dámy, kejklíře nebo komedianty mohou v těchto dnech potkat lidé v Českém Krumlově. Dnes totiž začínají už 28. Slavnosti pětilisté růže, které potrvají až do neděle. Hlavním tématem budou úspěchy Viléma z Rožmberka.
Městskými slavnostmi Dotkni se Písku ožije ode dneška město nad Otavou. Každý druhý týden v červnu jsou oblíbenou akcí místních i turistů. Loni si lístek koupilo na 18 tisíc návštěvníků a také letos organizátoři počítají s podobným číslem.
Litoměřice jsou tento víkend hlavním městem českých hasičů. Na tamním výstavišti jsou totiž v plném proudu Hasičské slavnosti. Zároveň jsou i připomínkou loňských povodní, kvůli kterým se hasiči v loňském roce nesešli. Návštěvníci se mohou přijít podívat na moderní i historickou techniku.
Vrátit se na začátek 20. století a třeba také ochutnat gurmánské speciality té doby. I takový zážitek slibují pořadatelé Gastronomických slavností, které dnes bude hostit Kutná Hora. Vařit budou nejen zkušení šéfkuchaři, ale i učni, kteří se na profesní dráhu teprve chystají.
V Jemnici v těchto dnech vrcholí přípravy nové muzejní expozice. Bude věnovaná Barchanu, nejstarší kulturní slavnosti v České republice. Hotová bude do poloviny června, kdy se Barchan koná.
V Kašperských Horách se konají velké městské slavnosti, které mají název Šumavské Kašperské Hory a podtitul Klostermannova Šumava, řemesla a gastronomie.
Historické centrum Hradce Králové je už od pátku ve znamení středověkého jarmarku a také kejklířů a řemeslníků. Velké náměstí se přeneslo o několik set let zpět a proměnilo se v královské věnné město se středověkým tržištěm.
Začíná už 24. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové v Českých Budějovicích. Kvůli nedostatku peněz museli organizátoři festival zkrátit o polovinu, namísto běžných dvanácti koncertů čeká letos posluchače pouze šest. Zato se návštěvníci dočkají Verdiho Requiem či tradičního operního galakoncertu k poctě Emy Destinnové. Dnes je v budějovickém Dominikánském klášteře připraven zahajovací varhanní koncert.
Městské slavnosti v Telči na Jihlavsku zavedou turisty i místní do několika časových etap a připomenou význam historické postavy Zachariáše z Hradce. Ten společně s Kateřinou z Valdštejna bývá každoročně hlavním průvodcem Historických slavností renesanční Telče.
Tradiční pečení v historické peci, ochutnávky výrobků regionálních pekáren, ale též klasické pouťové houpačky známé už jen z filmů, to je zlomek toho, co dnes zažijí návštěvníci Slavnosti chleba v Lenoře na Prachaticku.
Místo dětí mají ve školce koláče. V Bujanově u Kaplice vrcholí přípravy na Koláčové slavnosti, které připomínají tradici koněspřežní železnice. Ještě před 180 lety byl právě Bujanov jednou ze zastávek na trase České Budějovice - Linec, kde koně i cestující odpočívali.
Olomouc láká turisty na barokní slavnosti. „Vážné“ hudby se ale bát nemusí. Baroko v Olomouci nebylo dobou temna. Příchozí čeká odlehčená zábava, živé obrazy, hudba ke stolování i kabaret z 18. století s unikátní kopií barokního divadla. Olomoucké barokní slavnosti můžou lidé navštívit až do pátku.
Od pátku do neděle bude žít Jihlava městskou slavností Havíření. Masarykovo náměstí a okolí zaplní koncerty, divadelní představení, výšlapy, atrakce pro rodiny a hlavně tradiční průvod městem. Do historických kostýmů se letos chystají necelé dvě stovky postav.
Písek letos slaví 770 let od první dochované písemné zmínky o městě. Také proto navštíví letošní městskou slavnost Dotkni se Písku král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Slavnosti v Písku začínají právě dnes.
Slavností piva v Českých Budějovicích se letos zúčastní 88 vystavovatelů. Už 17. ročník se uskuteční na Výstavišti od pátečního poledne do sobotní půlnoci. Zastoupena budou také piva ze Slovenska, Ruska nebo Kazachstánu.