„Viděl jsem renovaci starého stroje, šest vteřin jsem přemýšlel a pak jsem si řekl, že tohle budu dělat,“ říká pro Český rozhlas Hradec Králové sběratel Michal Vondra.
Německo by mohlo zakázat reklamu na sladkosti a nezdravé potraviny. Prosazuje to ministerstvo zemědělství a výživy, které tím chce ochránit zdraví dětí.
Konec roku se ve Velké Británii točil především kolem rostoucích čísel koronavirové nákazy a také definitivní rozlučky země s Evropskou unií. Přesto si svou pozornost získalo i jedno menší téma.
Václav Šupka byl během nouzového stavu u krádeže sladkostí přistižen dvakrát, poprvé ukradl dvě koblihy, podruhé se pokusil pronést pod mikinou 15 čokolád bez placení.
Sortimenty školních bufetů hlavně na základních školách se nejspíš od září rozšíří. Do regálů by se mohly vrátit třeba některé mléčné výrobky nebo dnes zakázané druhy pečiva.
Jeden z největších výrobců sladkostí Nestlé za poslední roky snížil obsah cukru o 32 procent. Cukr firmy nejčastěji omezují tak, že zvýší množství přísad, které ovlivňují chuť.
Češi objevují smažené americké koblihy se sladkou polevou a náplní - tzv. donuty. Nový trend přinesl hlavně do velkých měst výrobny s vlastními recepturami a originálními příchutěmi.
Do konce roku musí zmizet z bufetů i automatů ve školách všechny sladkosti a sladké limonády. Prodávat bude možné pouze ovoce, zeleninu a zdravé výrobky.
Výrobce cukrovinek Mars stahuje z trhů v 55 zemích některé své produkty. V jednom z jeho výrobků se před časem našel kousek plastu. Opatření se týká například tyčinek Mars, Snickers a krabic se sladkostmi Celebrations. V Česku by si zákazníci měli dát pozor na sáčky Snickers Minis i Mars Minis a multipacky Mars.
Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni při kontrolách odhalili nejvíce problémů u sladkostí a medu. Neprošly dvě třetiny odebraných vzorků. Naopak nejméně prohřešků zjistili inspektoři v obilninách a výrobcích z brambor.
Zkoušejí prodejci ve školních bufetech děti i pedagogy z povinného předmětu Výchova ke zdraví? Tato otázka je nasnadě. Nabízejí v nich totiž nevhodné potraviny a nápoje, které rozhodně zdravé nejsou. Ty se navíc v základních školách objevují také v automatech.
Tradiční zdobený perník zná snad každý. Málokdo ale ví, že nejstarší forma českého perníku pochází z 16. století. Jedná se o takzvaný staročeský reliéfní perník, který vždy sloužil spíše k dekoraci. Pevný je totiž jako keramika a na zdi vydrží viset a vonět i 20 let. Podle původní receptury ho vyrábí jen dva lidé u nás.
V Německu stále stoupá počet obézních lidí. Politici proto při jednání o velké koalici v Berlíně diskutují o možném zvýšení daně z vysoce kalorických potravin. Pokud nová vláda plán prosadí, zdraží například gumoví medvídci, čokoláda nebo chipsy.
Žák první třídy základní školy v Českém Dubu, osmiletý Kryštof, si ve školní kantýně zakoupil sladkosti s obsahem konzervantů a barviv. Po příchodu domů si stěžoval, že je mu špatně, a později zkolaboval. Kryštofův případ může být důsledkem nešvaru, který trápí rodiče některých českých školáků. Ve školních kantýnách si totiž děti často mohou koupit i pro ně nepříliš vhodné potraviny.
I zloděje může ovlivnit uvolněná atmosféra Vánoc. Šestice zlodějů, která se vloupala do obchodu s pečivem a sladkostmi na východě Paříže, doplatila na svou mlsnost a roztržitost.