Listokaz japonský, škůdce, který napadá různé druhy rostlin, se po Itálii a Švýcarsku rozšířil i do Německa. Bojovat s ním se chystají regionální úřady i spolková vláda.
Najít štěnici nebývá jednoduché. Nasát se přijde v noci a přes den zůstane zalezlá. Proto ji buď musíme překvapit za tmy, anebo lépe jít po jejích stopách za denního světla.
Město už delší dobu pracuje na přestěhování místního policejního oddělení na nové místo. Tamních 910 policistů nyní pracuje v budově, kde kromě výskytu škůdců také nefunguje výtah a klimatizace.
„I na pozemku, který byl insekticidně ošetřen, se mandelinky vyskytují. Vidíme, že ani takový zásah není stoprocentní,“ popisuje zemědělec Jaromír Toman.
Na YouTube existuje hned několik videí prezidenta Obamy, jak se snaží tento druh hmyzu odhánět. Na mouchy si několikrát stěžoval i dosluhující prezident Trump.
Od října se rozšíří seznam kontrolovaného zboží, které se v dřevěných bednách či paletách dováží z Číny a Běloruska. Přísnějším opatření mají omezit zavlečení škůdců v dřevěných obalech.
Mšicím svědčí suché počasí a pěstitelé z mnoha regionů hlásí intenzivní nálety těchto škůdců. Jde přitom o druhy, které přenášejí viry a mohou ohrozit třeba sadbové brambory.
Francouzská metropole řeší závažný problém – sužují ji přemnožené krysy. Pařížané o ně každý den na ulicích doslova zakopávají a deratizátoři s mnohaletou praxí bijí na poplach. Hlodavci se ve městě čím dál častěji vyskytují i přes den a vyvolávají paniku, napsala o problému agentura AP.
Bezpečnější a zdravější potraviny a méně pesticidů a chemických látek v životním prostředí. To jsou cíle nového evropského výzkumného projektu, do kterého se zapojili jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd. Mají totiž jako jediní na světě kmenovou banku zavíječů moučných.
Kvůli deštivým dnům a mírné zimě se mnohonásobně přemnožili někteří škůdci. Zahrádkáři na Vysočině ve velkém sbírají hodující slimáky, mšice nebo housenky. Celá klubka jich visí na okrasných javorech, dohola ohlodávají kaštany a z hlávek zelí nebo kapust zůstávají pouhé kostry.
Úroda je podle zahrádkářů letos dobrá, ale boj se škůdci jim dal pořádně zabrat. Kvůli teplé zimě se přemnožili snad všichni nepřátelé záhonů. Přesto se ale drobní pěstitelé mají čím pochlubit. Například na jedné z výstav zahrádkářského svazu v Obecním domě v Opavě.
Nezvykle teplá zima už se začíná projevovat i na jihomoravských polích. Teplo probouzí hlodavce, kteří na polích okusují třeba vojtěšku. Daří se ale i plísním a plevelu. Farmáři se obávají škod.
Oteplení sebou přináší určitá hygienická rizika. Některé z potravin, které podléhají sezonním vlivům, tak mohou lidem při špatném skladování přivodit zdravotní potíže. V Královéhradeckém kraji se inspektoři často setkávají například s nekvalitními pozdními bramborami.
Je to drobný hnědý motýlek, kterého v přírodě velmi snadno přehlédnete. Jeho larvy ale ničí stromy, hlavně jírovec maďal. Na klíněnku jírovcovou účinně neplatí ani žádné postřiky, a tak ve velkém ničí listnaté stromy. Vysokoškolák Michal Kopačka z Českých Budějovic proto přišel na způsob, jak proti nebezpečnému hmyzu bojovat. Svůj výzkumný projekt posílá i do ministerské soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí.