Zamořené město lásky. Paříž marně bojuje proti přemnoženým krysám
Francouzská metropole řeší závažný problém – sužují ji přemnožené krysy. Pařížané o ně každý den na ulicích doslova zakopávají a deratizátoři s mnohaletou praxí bijí na poplach. Hlodavci se ve městě čím dál častěji vyskytují i přes den a vyvolávají paniku, napsala o problému agentura AP.
Pařížská radnice tento týden otevřela jeden z parků u Tour Saint-Jacques nedaleko Seiny, aby novinářům předvedla nová opatření proti krysám. Hlodavci si lokalitu oblíbili a vyskytují se zde v hojném počtu. Ruch velkoměsta jim nevadí, hluk projíždějících aut jako by nevnímali. Navzdory plánům radnice se ale nezajímají ani o otrávené návnady a pasti, které tu deratizátoři nastražili.
Správce Patrick Lambin tu některá rána nachází třeba jen jednu krysu, která se do pasti chytila. Než se park v listopadu uzavřel, krysy prý „jako hrozny visely z odpadkových košů“ a vyvolávaly paniku.
Britové zahájí v jižním Atlantiku poslední pokus, jak vyhubit krysy na ostrově Jižní Georgie
Číst článek
Podle Lambina k jejich přemnožení přispěli i sami Pařížané a turisté, kteří na ulicích nechávali zbytky jídla a drobky jako krmení pro holuby.
Situace udivila i Gillese Demodice, za svou 39letou deratizérskou kariéru nic podobného neviděl. „Ještě pár let zpátky krysy přes den vidět nebylo. Teď jsou tu ve dne i v noci, zkrátka pořád. Takže je to celkem problém.“
Zároveň řekl, že regulace EU ohledně jedů a pastí, které se proti krysám smí používat, práci deratizátorů zkomplikovaly. Dříve třeba nechávali sušenky napuštěné jedem přímo v krysích příbytcích, což je účinně likvidovalo. Ale tato technika už není povolena.
Místo ní se například do keřů instalují černé plastové krabice s jedem, který ale hlodavci obvykle ignorují. „Je to mnohem méně efektivní způsob,“ dodal Demodice.
Kolik milionů krys Paříž obývá, se nikdo netroufá odhadovat. Podle Reynalda Baudeta, který pracuje v obchodě s přípravky na hubení škůdců a má v této oblasti 30letou praxi, může mít jeden krysí pár až stovky potomků. Populace těchto hlodavců tak může růst velmi rychle.