Thomas Brussig se - s velkou dávkou satiry - věnuje poměrům v době znovusjednocení Německa. V rozhovoru mluvil mimo jiné o tom, jak je Německo po třiceti letech jednotné.
Výstavy a další doprovodné události, jejichž mottem je „30 let - 30 dní - 30krát Německo“, sice ve městě začaly na začátku září, ale jejich vrcholem je právě sobota 3. října.
Je to neuvěřitelné, ale kvůli poměrnému volebnímu systému se třemi preferencemi počítání hlasů se po sobotních parlamentních volbách v Irské republice končilo teprve v úterý dopoledne.
To, co se tehdy odehrálo na západoněmecké ambasádě v Praze, kde se po tisících shromažďovali východní Němci toužící vycestovat na Západ, bylo podle Schrödera jedinečné a přispělo ke scelování Německa.
Vztahy mezi oběma Korejemi, jejich případné sjednocení a důvody, proč mladí Jihokorejci žádnou jednotu nechtějí. Rozhovor s politologem z univerzity Sogang v Soulu Kim Če-čonem.
Jihokorejská vláda má už skoro padesát let jeden zvláštní resort - ministerstvo sjednocení. Jeho lidé se snaží napravit vztahy se Severní Koreou a konečným cílem je vznik společného státu.
Jedna věc se americkému prezidentovi musí nechat. Jeho zahraniční politika je natolik dobrá, že dokázala dát dohromady země, které se společně od pádu železné opony shodnout nedokázaly.
Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily po vyhrocené pozdně noční debatě neúspěšně. Novinářům v Ženevě to v pátek nad ránem řekl generální tajemník OSN António Guterres.
Už 50 let trvá izraelská okupace východního Jeruzaléma. OSN ani většina zemí světa kontrolu židovského státu nad arabskou částí města neuznává. 60 tisíc Izraelců si ale událost připomnělo průvodem.
Před 26 lety se sjednotilo západní a východní Německo. Ovšem i po více než čtvrtstoletí je nová spolková republika stále rozdělená. Podle aktuální zprávy o stavu německé jednoty jsou to nyní zejména narůstající xenofobní tendence na východě země, které opět zdůrazňují hranici mezi východním a západním Německem. A jak varuje vládní zmocněnkyně Iris Gleickeová, může to mít do budoucna vážné důsledky.
Česká republika je zajímavou příležitostí pro investory z Jižní Koreje. Potvrdila to i současná státní návštěva jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Soul nabízí dostavbu jaderných elektráren nebo vojenské vrtulníky. Česko by mohlo uspět při dodávkách vyspělých technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Prezident Miloš Zeman ujistil svou jihokorejskou kolegyni, že Česko bude podporovat mírové znovusjednocení obou korejských států.
Příchod běženců je pro Německo podobně velká výzva, jako bylo znovusjednocení země v roce 1990. Řekl to dnes ve Frankfurtu nad Mohanem na oslavách 25. výročí sjednocení Německa prezident země Joachim Gauck, podle něhož potrvá několik generací, než se nově příchozí stanou pevnou součástí německé společnosti.
Němci si dnes připomínají den, kdy NDR přestala oficiálně existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo. I čtvrtstoletí od sjednocení země stále existují velké rozdíly mezi západem a východem.
Evropská komise chce zjednodušit nakupování přes zahraniční e-shopy. Počítá s tím strategie pro jednotný digitální trh. Spotřebitelé i provozovatelé internetových obchodů narážejí na řadu překážek, jako jsou odlišné smluvní podmínky nebo i příliš drahé přeshraniční poštovné. Komise proto plánuje opatření, která mají online nakupování sjednotit ve všech členských zemích.
Helmut Kohl nesporně patří mezi velké německé státníky, přesto se o něj vedou spory. Do novodobé historie Německa se zapsal jako „kancléř sjednotitel“, a tuto zásluhu mu neupírají ani jeho největší kritici. Během své mnohaleté politické kariéry jich ale potkal celou řadu. Bývalý kancléř dnes slaví 85. narozeniny.
Západní a východní Německo neexistují už více než dvacet let. Alespoň oficiálně. Hranici mezi bohatým západem a chudým, dříve socialistickým východem cítí i tolik let po sjednocení spousta Němců. Německá vláda každý rok od sjednocení v roce 1990 projednává, jak velký rozdíl mezi oběma zeměmi je. Když dnes ministr vnitra Hans-Peter Friedrich představil parlamentu závěry výroční zprávy, mohl se vůbec poprvé za uplynulé dvě dekády pochlubit i pozitivními trendy.
Němci dnes oslavují výročí znovusjednocení země. Letos hostí hlavní oslavy Bádensko-Würtembersko. Ve Stuttgartu je celá politická elita Německa. S projevem vystoupil prezident Joachim Gauck, oslav se účastní také kancléřka Angela Merkelová. I po 23 letech však přetrvávají rozdíly mezi západním a východním Německem. Podle nedávného průzkumu se jen třetina obyvatel bývalé NDR cítí jako takzvaní správní Němci, a nikoli jako Němci z východu.
Proti sjednocení vzdušného prostoru nad Evropskou unií dnes protestují řídící letového provozu. Nelíbí se jim, že plán na zkrácení letové vzdálenosti a úsporu peněz možná povede k propouštění. K protestu, který potrvá do čtvrtka, se připojilo 11 zemí včetně Česka.
Německo dnes slaví. Různými koncerty, veselicemi, politickými mítinky si země připomíná 22. výročí svého znovusjednocení. Navzdory prohlášením politiků se ale ukazuje, že v řadě oblastí zeje mezi takzvanými starými a novými zeměmi stále propast a že východ západ ekonomicky nedohání.
Německo zůstává v řadě oblastí nadále rozdělené. Ukazuje to celá řada průzkumů, které se objevily v souvislosti s 22. výročím sjednocení země. Dodnes například každý pátý "západní" Němec nikdy nenavštívil někdejší NDR.
Konzervativní arabské režimy v Perském zálivu se možná sloučí na způsob Evropské unie. První fázi procesu dnes mají projednávat zástupci ropných monarchií při svém summitu v Rijádu. V místním tisku se spekuluje o ekonomickém sjednocování, ale také o snaze posílit jednotu kvůli napětí s regionálním rivalem, tedy Íránem.
Převratné události roku 1989 měly dominový charakter. Jedna událost dala do pohybu druhou. Nebyl to ovšem automatický pád. Do některých kamenů bylo potřeba pořádně strčit, aby padly. O jedno takové postrčení událostí vpřed se postaral tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který dnes slaví 85. narozeniny.
V Evropské unii budou muset pojišťovny sjednotit sazby pojistného pro muže i ženy. Rozhodla o tom Evropská komise. Díky tomu je pravděpodobné, že od konce prosince 2012 zaplatí ženy například za rizikové životní pojištění o 40 až 80 procent víc než doposud.
Mezi někdejším západním a východním Německem dodnes přetrvávají zásadní rozdíly. Země je ale na správné cestě, prohlásila kancléřka Merkelová u příležitosti oslav 21. výročí sjednocení země.
Turecká diplomacie s obavami vyhlíží polovinu příštího roku, kdy by se měla symbolicky chopit vlády nad Evropou řecká část Kypru. Ankara je patronem nikým jiným neuznávané severní části, a teď tlačí na to, aby se do roka a do dne ostrov sjednotil. Pokud se tak nestane, zmrazí prý své vztahy s Evropskou unií.
Po celém světě existuje 100 států, které vybírají daň z přidané hodnoty, tedy takzvané DPH. Mezi ně patří také 27 členských států Evropské unie. Každý stát přitom používá jiný systém výběru. To by měla změnit harmonizace daňových zákonů, které se ukazují jako jasné tendence Evropské unie.
Itálie dnes slaví 150 let od svého vzniku. Sjednocený italský stát se na mapě Evropy objevil v roce 1861. V centru Říma bude k vidění velká vojenská přehlídka. Mezi čestnými hosty se jí zúčastní i český prezident Václav Klaus.
Sedmadvacet členských států Evropské unie si dnes připomíná Den Evropy. Právě před 61 lety pronesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman projev s výzvou podřídit produkci uhlí a oceli ve Francii a Německu společnému úřadu. To se mělo stát a později také stalo základem Evropských společenství a následně Evropské unie.