Spisovatelka Iva Pekárková se vrátila z několikatýdenního pobytu na Ukrajině. „V Charkově neustále zní poplachy,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Správa havajského varovného systému potvrdila, že v systému nemá záznam o spuštěných varovných sirénách před rozšířením plamenů do obydlených částí města Lahaina na západě ostrova.
„V důsledku ostřelování bylo poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy,“ řekl ukrajinský ministr energetiky.
Společný projekt Českého rozhlasu Vltava a Orchestru BERG nabízí netradiční zážitek se současnou hudbou. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů.
Na stanici Vltava má dnes premiéru hra podle aktuální novinové zprávy. Jmenuje se Siréna a pojednává o posledním zápase tenistky Sereny Williamsové a následném konfliktu v šatně. Jde o první z inscenací, které vznikají v rámci unikátního experimentu – tvůrčí tým v jediném týdnu vytvoří, natočí a odvysílá krátkou rozhlasovou hru.
Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru Ústí nad Labem připomíná spojenecké bombardování města na konci války. Ode dneška bude na oběti náletů upozorňovat i velká pamětní deska s jejich jmény. Právě před 70 lety - 17. 4. 1945 - totiž bombardování začalo.
V lesích bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku se jako na jediném místě v republice testují sirény včasného varování. Do léta tak můžou obyvatelé okolních obcí slyšet nejen zvuk sirén, ale i mluvená hlášení, která varují třeba před únikem chemických látek.
Česko si připomnělo památku obětí střelce z Uherského Brodu, který minulý týden v restauraci Družba zastřelil osm lidí a poté obrátil zbraň proti sobě. Po celé zemi zněly po dobu dvou minut a dvaceti sekund sirény. O symbolické pietě rozhodla vláda. Ministři také doporučili, aby se k sirénám přidaly zvony. Ke zvonění farnosti vyzvala i Česká biskupská konference.
Česko zítra v poledne uctí oběti útoku v Uherském Brodě. Vláda rozhodla, že se na dvě minuty a dvacet vteřin rozezní po celé zemi sirény. Kabinet doporučil, aby se podobně rozezněly i zvony. Je to symbolická připomínka tragédie v Uherském Brodě. Třiašedesátiletý muž tam minulý týden zastřelil osm lidí a pak i sebe.
Pravidelná zkouška sirén, která se koná v poledne každou první středu v měsíci, zítra nebude. Vláda totiž zvažuje spuštění sirén ve čtvrtek jako uctění památky obětí střelby v Uherském Brodě. Kabinet o tom rozhodne zítra.
Hasiči v Moravskoslezském kraji se proto už delší dobu snaží zlepšit situaci menších vesnic, které nejsou v dosahu varovného systému. Během listopadu dokončí montáž posledních sirén na obecních úřadech, poštách anebo hasičských zbrojnicích. Na celém Ostravsku jich bude nejvíce ze všech krajů v Česku.
Druhý den trvá příměří mezi radikálním hnutím Hamas a Izraelem a v Egyptě se jedná o jeho trvalejší podobě. Lidé žijící v těsné blízkosti hranic s pásmem Gazy ale nevěří, že klid zbraní opravdu vydrží. Jejich město je už čtrnáct let terčem raket, které sem vystřelují radikálové z Gazy. Už 14 let tak žijí v neustálém strachu. Jen letos dopadlo na izraelský Sderot a okolí 680 raketových střel.
|Jana Kovandová, Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský, Štěpánka Kadlečková|Zprávy z domova
V několika krajích se v noci samovolně spustily sirény varovného systému. Nad ránem se rozhoukaly znovu. Nikomu se nic nestalo. Hasiči zjišťují příčiny.
Nové srážkoměry, sirény i bezdrátový rozhlas - soustava opatření, které budou mikroregion Žulovsko lépe chránit před povodněmi. Montáž varovného systému začne příští měsíc. Při současném počasí by ale osm obcí přivítalo, kdyby už byl dávno hotový.
Hasiči z Moravskoslezského kraje mají za sebou hodně neobvyklé turné. Téměř stovce starostů předali ve zbrojnicích zbrusu nové mluvící sirény za desítky milionů korun. Především pro malé vesnice, ve kterých nebyl obecní rozhlas, je to neocenitelná pomoc. Dříve zde totiž roznášení zpráv trvalo i několik dnů.