Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, Trump by na ni uvalil cla. „Cla jsou nedostatečný nástroj. V době, kdy se Čína ekonomicky vzmohla, už to není tak citlivý argument jako před 50 lety,“ říká sinoložka.
Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
„Spousta zemí v Jižní Americe, jakkoliv třeba v některých oblastech spolupracuje s Čínou, se zároveň snaží bojovat proti dumpingovým cenám, za které Čína dováží zboží,“ říká sinoložka.
„Si Ťin-pching se nebojí vstupovat do zahraniční politiky. Číně někteří nedemokratičtí vůdci věří více než Západu,“ říká sinoložka Procházková v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
„Všichni víme, že vztahy jednotlivých evropských států vůči Číně jsou velmi diverzifikované. V Evropě máte státy vstřícné k Číně, méně vstřícné anebo zcela nevstřícné,“ říká europoslanec Zahradil.
„Tchaj-wan návštěvy politiků hodně prožívá. Hlavně ale jde o prohlubování spolupráce mezi firmami a univerzitami,“ hodnotí sinolog Filip Jirouš s tím, že Čína kromě protestů o moc víc nezmůže.
Po sjezdu Komunistické strany Číny pokračuje prezident Si Ťin-pching ve funkci generálního tajemníka. Jak dopadl sledovaný souboj o místa v politbyru? A jaké je nové rozložení moci po sjezdu?
„Je velmi těžké si jako Číňan udělat správný obrázek. Máte sice přístup k zahraničnímu internetu, ale také máte přístup ke svým domácím zprávám, které vám říkají, že Západ o nás lže,“ říká sinolog.
Tento týden začínají zimní olympijské hry v Pekingu. Některé západní země se ale zejména kvůli porušování lidských práv v Číně rozhodly bojkotovat. Do Pekingu tak jedou sportovci bez politiků.
Rostoucím globálním ambicím Číny se postavila do cesty koronavirové pandemie. Čínský režim se tím ale nechce nechat odradit a zjednává si respekt tvrdými lokty. Jak účinná tato strategie může být?