Většina financí, zhruba 378 milionů korun, půjde z rozpočtu Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu a zdrojů ministerstva zemědělství. Zvýhodněni budou pojištění sadaři.
„Na tom jarním máku máme zatím škodu 889 000 korun. Za ty máky jsme zaplatili roční pojistné 289 000 korun. Máme pojištěnou hodnotu sklizně na 3,9 milionu korun,“ dodává Otakar Šašek.
„Připravujeme se na avizovanou vlnu ochlazení. Budeme aplikovat přípravek na přírodní bázi, která zvedne přirozenou odolnost rostliny a dodá jí aktivní látky,“ uvádí vedoucí libinských sadů.
Počasí, které nám připadalo dobré, nebylo pro jablka to správné. Úrodu ovlivnilo i vyčerpání některých odrůd po loňské sklizni. A k tomu se přidal i celkový úbytek plodících jabloní.
Ovocné sady v Lednici na Břeclavsku se mohou pyšnit největším meruňkovým genofondem ve střední Evropě. Právě zde vědci z Mendelovy univerzity šlechtí odrůdy, které by byly odolné a zároveň chutné.
Podle Petra Lebera, předsedy Unie ovocnářů jižních a západních Čech, v České republice padne asi desetina jabloňových sadů. To představuje zhruba tisíc hektarů plochy a milion stromů.
Špatné je to podle ovocnáře Ludvíka i pro přírodu jako takovou: „Na kůře stromů přežívá spousta užitečných organismů. V sadech také hnízdí ptáci, na zoraných polích nemůžou přezimovat.“
„Robotická platforma má na sobě řadu senzorů a pomalu se vydává mezi jabloně do sadu. Potřebujeme nasnímkovat sad před tím, než budou jablka sklizeny,“ vysvětluje výzkumník Jakub Jura.
Vypálit si svoji slivovici, to je každoroční rituál tisíců obyvatel Slovácka. Letos si ale velká část z nich bude muset nechat zajít chuť. Na vině je suché počasí, stromy navíc napadly mšice.
Podle jednoho ze sadařů existují v české krajině stovky odrůd ovocných stromů a mnohé z nich jsou zcela unikátní. Proto apeluje na lidi, aby staré stromy na svých zahradách bezhlavě nekáceli.
V tisku se ve středu dočtete, že úroda vinné révy je nižší než obvykle. Vinaři sklidili o 15 procent méně než loni, většina se ale shoduje na tom, že kvalita bobulí bude vysoká, píše regionální Deník.
Firma, která pozemky za nízkou cenu 100 korun za metr čtvereční získala, navíc vznikla pouze pár dní před nákupem a její jednatelé měli bydliště na radnici. Případem se kvůli ceně zabývá policie.
„Nastala paradoxní situace, kdy na mnoha stanicích byl 1. duben nejchladnějším dnem za celou uplynulou zimu,“ řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.