U Nových Zámků na jihu Slovenska se ve čtvrtek odpoledne srazil rychlík z Prahy do Budapešti EC 279 s autobusem. Podle slovenských médií je na místě vícero zraněných.
Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.
Hasiči evakuovali z vlaku 38 lidí, z toho tři se nadýchali kouře. Předběžnou škodu vyčíslili hasiči na 300 tisíc korun, příčinou byla zřejmě technická závada.
Na železnici ve Středočeském kraji se ve čtvrtek staly dva incidenty, při nichž strojvůdci porušili zákaz jízdy. Nikomu se naštěstí nic nestalo, poškozena byla jedna výhybka.
Na trati z Plzně do Prahy ve středu ráno rychlík mezi Plzní a Chrástem usmrtil muže. Hlavní trať z Plzně na Prahu byla uzavřená téměř tři hodiny, po jedné koleji se začalo jezdit ve 12.00 a v plném rozsahu byl provoz obnoven ve 12.45, řekla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Policie obvinila muže, který v pondělí nahlásil bombu v rychlíku do Mnichova. Kvůli tomu musel vlak zůstat stát v Berouně. Za šíření poplašné zprávy hrozí obviněnému až 5 let vězení. Stíhán je na svobodě, řekla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.
V Horažďovicích na Klatovsku vykolejily dva vagony rychlíku a narazily do stojícího vlaku. Zranilo se na 50 lidí, 15 cestujících záchranáři převezli do nemocnice. Vlaky mezi Nepomukem a Strakonicemi nahradily autobusy. Nehodu způsobila zřejmě špatně přehozená výhybka. Vyplývá to z dosavadního šetření Drážní inspekce.
Mezi Rantířovem a Kostelcem u Jihlavy zhruba čtyři hodiny nejezdily vlaky. Na železničním přejezdu u obce Dvorce nedaleko Jihlavy se dnes ráno srazil rychlík s osobním autem. Podle webu Českých drah byl provoz na trati obnoven kolem 9. hodiny. Některé vlaky ale mohly kvůli nehodě nabrat zpoždění.
Ministerstvo dopravy do konce roku vypíše soutěž na provozovatele rychlíků na pěti důležitých tratích na severu Čech a jednou z podmínek budou i pohodlnější vozy.
Cestující se od prosince znovu svezou večerními vlaky mezi Libercem a Ústím nad Labem. Večerní rychlíky momentálně jezdí pouze ve čtvrtek, pátek a v neděli. Spoje v ostatní dny ministerstvo dopravy zrušilo v červenci letošního roku. Jejich opětovné zavedení teď s Českými dráhami vyjednal Liberecký kraj.
Další rychlíkové tratě se otevřou konkurenci. Ministerstvo dopravy chce do konce roku vypsat tendry na tratě z Prahy do Chebu a Děčína a na spojení Plzně s Mostem a Liberce s Pardubicemi a Ústím nad Labem. O tratě Plzeň - Most a Liberec - Pardubice se soutěžilo už před sedmi lety, vítězi - Českým drahám - ale v příštím roce končí smlouva.
Pětadvacet rychlíků ode dneška České dráhy buď zcela ruší, nebo omezují jen na některé dny v týdnu. Rozhodnutí oznámilo vedení drah a ministerstvo dopravy teprve v polovině května, a tak na ně kraje nemohly v podstatě nijak reagovat, protože své nové jízdní řády už měly hotovy.
Kvůli stoupajícím cenám energií a nutnosti šetřit ruší ministerstvo dopravy od dnešního dne pět rychlíků a další spoje budou jezdit s omezením. Se změnami musí počítat i cestující v pražské městské a příměstské dopravě. Provoz je omezen pravidelně každý rok o prázdninách a navíc začaly platit některé trvalé změny.
Lidé se vzbouřili proti rušení rychlíkových spojů na Vysočině. Jejich podpisy zaplňují petiční archy na internetu i v nádražní hale v Havlíčkově Brodě. Na arších jsou nejčastěji jména studentů, kterým se ministerstvo dopravy chystá vymazat z jízdního řádu jejich ranní spoj do škol.
České dráhy se potýkají s vyššími náklady na provoz rychlíkových souprav, než jaké předpokládaly, když připravovaly letošní jízdní řád. Proto musí od července část těchto spojů zrušit. Oznámilo to dnes ministerstvo dopravy.
Kraj Vysočina se dnes ostře ohradil proti omezování a rušení rychlíků. Ministerstvo dopravy rozhodlo, že dva rychlíky v kraji od prázdnin zruší a dalších osm omezí.
Až do půlnoci nepojedou vlaky mezi Táborem a obcí Chotoviny. Odpoledne tam částečně vykolejil rychlík. Nikdo z cestujících se nezranil, úsek ale zůstává v obou směrech uzavřený.
Polské dráhy našly způsob, jak oživit někdy nudné cestování ve vlaku. Na dálkových spojích se objevily mobilní knihovny. V každém kupé tak lidé najdou vybrané tituly. Zatím jde jen o zkušební provoz, ale pokud se osvědčí, stane se součástí dálkových spojů.
Po trati spojující Prahu s Moravou už zase jezdí vlaky. Teprve brzy ráno se ji podařilo zprovoznit poté, co mezi Kolínem a Velimí došlo ke kolizi dvou vlaků vinou překážky v kolejišti.
V neděli ve dvě hodiny v noci si nastavíme hodiny na tři, začíná totiž platit letní čas. Na to by se měli připravit lidé, kteří budou v noci cestovat vlakem. Změna času se však bude týkat jen dálkových rychlíků, které díky ní naberou hodinové zpoždění.
Na trase z Vídně do Varšavy vykolejil mezinárodní spoj. Nehoda vlaku, který projíždí i přes ČR, se stala na polské straně, přibližně 10 kilometrů za hranicemi s Českem. Podle informací z Polska nebyl nikdo zraněn. Událost se dotkne i sedmi spojů, které jezdí přes ČR.
Cestující na slovenských železnicích se budou lépe orientovat v hlášeních nádražního rozhlasu. Od prosince totiž dráhy ukončí možnost, aby si soukromé firmy pronajímaly název rychlíku. Jména vlaků byla komplikovaná a někdy i úsměvná.
Rychlíky příští rok přestanou jezdit na dvou tratích, a to Jihlava-Pardubice a Rakovník-Chomutov. Ministerstvo dopravy původně kvůli nedostatku peněz chtělo úplně zrušit čtyři rychlíkové linky a dalších několik dálkových spojů výrazně omezit.
Počet rychlíků Českých drah by se měl podle plánů ministerstva dopravy v polovině prosince snížit o 8 až 10 procent. Důvodem jsou úspory. Ministerstvo dostane na dotace rychlíkové přepravy o zhruba 200 milionů korun méně než letos.
Mezinárodní rychlík se krátce před 11. hodinou dopoledne střetl na železničním přejezdu u Chrástu u Plzně s autobusem MHD. Podle dostupných informací zůstal autobus uvězněn mezi závorami a díky řidiči se cestující z autobusu včas dostali do bezpečí mimo železniční přejezd.