Soud tak vyhověl návrhu politikovy dcery Marty. Slánského manželka Josefa byla v roce 1952 několik měsíců vyslýchána v ruzyňské věznici. Syna Rudolfa stát bezdůvodně krátce zadržel o 20 let později.
Rudolf Slánský býval ve své době mocným komunistou, pak ale přišel strmý pád a poprava. Soud v Praze se nyní chystá otevřít události staré více než 70 let. Týkají se Slánského rodiny.
Po únoru 1948 byl Šváb dál povyšován, až se v září 1950 stal náměstkem ministra národní bezpečnosti. S jeho působením v bezpečnostních složkách je spojeno využívání nezákonných vyšetřovacích postup.
Nový internetový projekt nyní nabízí možnost porovnat různé nahrávky politického procesu s Rudolfem Slánským. Autoři projektu tak chtějí ukázat, jak komunistický režim manipuloval s veřejností.
„Zpočátku byl hledán obviněný, který by reprezentoval takzvanou nacionalistickou úchylku. Než ale k procesu s Rudolfem Slánským došlo, změnily se akcenty sovětské politiky,“ popisuje historik.
Mezi dvěma nejmocnějšími muži komunistické strany - Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským bylo zpočátku mnohaleté přátelství. Přesto Gottwald nakonec neváhal Slánského obětovat.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
Rudolf Slánský se narodil v roce 1901 v rodině židovského obchodníka. V Plzni vystudoval gymnázium a poté odešel do Prahy. Členem komunistické strany se stal již v roce jejího vzniku, tedy 1921.
Za všechny nezdary mohl třídní nepřítel. Na venkově to byl prohnilý pozůstatek předmnichovské republiky. Úspěšní sedláci, kteří nesouhlasili s překotnou kolektivizací, si vysloužili označení kulak.
„Na tom filmovém záznamu vidíte věci, které ani na zvukové nahrávce nevidíte. Tam je úplně očividné, že zoufalí panáci odříkávají doslova ‚našprtaný‘ text bez jakýchkoli emocí.“
Firma se sídlem v Kopřivnici na Moravě kromě známých nákladních vozidel vyráběla také letadla, vojenská vozidla a dokonce i unikátní Slovenskou strelu – motorový vlak řady M 290.0.
A tak jako si kdysi komunisté zvolili Horákovou coby symbol vyřizování účtů s politickými rivaly, dodatečně se stala symbolem odporu vůči totalitě. Skoro až zástupkyní veškerých tehdejších obětí.
Podle Libora Svobody z Ústavu pro výzkum totalitních režimů zároveň není jisté, že se Válková ze svého postu dostala k dokumentům, které popisovaly, že se ochranný dohled používal proti disentu.
Jeho dosavadními majiteli jsou dvě firmy v likvidaci. Někdejší sídlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidrycha musí kupec zaplatit do 45 dnů.
Přestože v době, kdy Miloš Knorr poprvé spatřil svoji budoucí ženu Betty Lee, už za svou „špionskou“ dráhou udělal tlustou čáru, ona se o jeho záhadné minulosti dozvěděla prakticky ihned.
Mezi postavami komunistického představení, kteří v něm hrají své předem naučené role, vyniká hlavní žalobce Josef Urválek. Je známý i z dalších vykonstruovaných procesů, například s Miladou Horákovou.
Přes 60 hodin zvukového záznamu z vykonstruovaného soudního procesu s Rudolfem Slánským a jeho 13 spoluobviněnými je volně k poslechu na webu Českého rozhlasu.
Experti Českého rozhlasu převedli do digitální podoby magnetofonové nahrávky z politického procesu s Rudolfem Slánským. Už nyní si je můžete exkluzivně poslechnout.
Na sumu do deseti milionů korun vyčíslil Národní filmový archiv náklady potřebné na restaurování filmového záznamu politického procesu s Rudolfem Slánským.
Český rozhlas začal zpracovávat první z pásů s procesem s Rudolfem Slánským, které byly nedávno objeveny ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.
Národní archiv nemá mezi svými dokumenty soudní spis z politického procesu s Rudolfem Slánským. Už roky se ho prý nepodařilo dohledat. O to cennější může být nedávný nález audiovizuálních záznamů.