Ostře se proti vyjednané dohodě po oficiálním schválení ohradila představitelka Indie, píše server BBC. Cíl ve výši 300 miliard dolarů označila za „propastně ubohou a nicotnou sumu“.
Ropné společnosti už nezpochybňují vědecké závěry, že fosilní paliva jsou hlavní příčinou ničení klimatu. Teď tvrdí, že je možné neutralizovat emise skleníkových plynů z fosilních paliv.
Nedostatek financí na projekty ochrany klimatu bude řešit konference COP28. Česko od roku 2020 chudším zemím do tzv. Zeleného klimatického fondu nic neposílá. Chce s tím znovu začít od příštího roku.
Zatímco před pěti lety vybrala organizace na fairtrade příplatku zhruba 13,5 milionu korun, loni už to bylo téměř 45 milionů. Přesto je pro řadu Čechů toto zboží cenově nedostupné.
Válečný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ohrozil dodávky potravin zejména do rozvojových zemí. Moskva dlouhodobě tvrdí, že za hrozící potravinovou krizi je zodpovědný Západ a protiruské sankce.
Chudé země si teď výhodně koupí ruskou úrodu či ropu a půjčí jim na to Čína. Když pak státy nebudou mít na splácení, obrátí se na tradiční věřitele z mezinárodních institucí s prosbou o pomoc.
Důvodem je podle něj fakt, že ukrajinští farmáři, kteří produkují značné množství pšenice pro světový trh, nyní bojují proti ruským jednotkám. Už tak vysoké ceny potravin podle něj dále prudce rostou.
Zatímco vymycování dětské podvýživy postupuje pomalu, obezita dětí a dospívajících je na strmém vzestupu. Zasahuje nejchudší i bohatnoucí vrstvy. Stamiliony lidí kvůli ní čeká horší a kratší život.
Afrika svým očkovacím tempem zaostává, plně naočkována jsou tam jen dvě procenta z 1,3 miliardy obyvatel. Přestože dodávky vakcín v poslední době zrychlily, africké státy jich stále nemají dost.
„Je to náročné i fyzicky. Stalo se, že když mi ve čtyři ráno zazvonil telefon, únavou jsem se prostě rozplakala,“ popisuje slovenská lékařka, která se vrátila z mise v násilím zmítaném Haiti.
„Přelety nad městem udělaly takový randál, že rebelové naprosto ztratili orientaci a rozutíkali se do všech směrů. Ve městě ale zůstávají a nikdo nezná dne ani hodiny, kdy si znovu usmyslí zaútočit.“
„Mnoho zemí není připravených. Co se stane? Řeknu dvě slova: smrt a utrpení,“ varuje epidemiolog. Kvůli nedostatečnému testování totiž rozvojové země ani neznají skutečný rozsah šíření infekce.
Podle nové analýzy loni ekonomika rostla nejpomaleji od krize. Tempo růstu má letos mírně stoupnout na 2,5 procenta. Ekonomiku ovlivňují nejistoty v zahraničním obchodě a geopolitické napětí.
Pokud Facebook překoná odpor regulátorů, v cestě mu stojí máloco. Technologickým gigantům se dlouhodobě potvrzuje, že uživatelé se rádi zbaví části soukromí výměnou za pohodlí.
Papež František se dostal do sporu s Řádem maltézských rytířů. Řád totiž nedávno odvolal z funkce svého velkokancléře Albrechta von Boeselagere. To se ale nelíbí papeži, který podle agentury AP učinil neobvyklý krok a zřídil komisi, která má vyšetřit Boeselagerovo odvolání. Podle řádu je ale zřízení komise nepřijatelné.
Římskokatolická církev má od soboty sedmnáct nových kardinálů. Do úřadu je během slavnostního ceremoniálu uvedl papež František. Mezi nimi jsou i zástupci z rozvojových zemí.
V posledních třiceti letech rapidně narostl počet obézních lidí. Nadměrná váha ale už dávno není jen problémem vyspělých zemí. Počet obézních lidí se navíc rychle zvyšuje už i v rozvojových zemích.
V rozvojových zemích používá moderní antikoncepci 645 miliónů žen. Dalších 870 miliónů žen k ní ale nemá přístup. Upozorňuje na to zpráva Fondu OSN pro populaci. Podle ní by na zlepšení situace byly potřeby minimálně čtyři miliardy dolarů.
Světové ekonomiky nikdy v historii neprodukovaly tolik jídla jako dnes, přesto jsou lidé, kteří hladoví. A není jich málo, odhadem asi jedna miliarda. I na tento problém mají upozornit letošní Dny proti chudobě, které organizuje sdružení nevládních a neziskových organizací Česko proti chudobě.
Ekonomická situace v eurozóně ovlivní i rozvojové země, zejména státy Latinské Ameriky. Ve svém výhledu to uvedla Světová banka. Ekonomický růst rozvojových zemí bude podle banky v důsledku nižších investic na globálním trhu pomalejší.
Podle nové exportní strategie ministerstva průmyslu a obchodu by se měli čeští exportéři začít zajímat o země Latinské Ameriky. Většina tamních ekonomik totiž už několik let trvale roste a příliš je nezasáhla hospodářská ani finanční krize. Podle Jana Němce z katedry politologie Vysoké školy ekonomické však není snadné na tamní trhy proniknout.