Antikoncepce je pro 870 milionů žen stále nedostupná, tvrdí OSN
V rozvojových zemích používá moderní antikoncepci 645 miliónů žen. Dalších 870 miliónů žen k ní ale nemá přístup. Upozorňuje na to zpráva Fondu OSN pro populaci. Podle ní by na zlepšení situace byly potřeby minimálně čtyři miliardy dolarů.
Fond OSN pro populaci nazval svou ročenku „Díky volbě, ne kvůli náhodě“ a publikovali ji právě dnes. Vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža vysvětluje, proč zpráva tematizuje právě plánované rodičovství:
„Plánované rodičovství je jedním z hlavních témat populačního fondu obecně. Důvod je jednoduchý. Právo svobodně si naplánovat rodinu je jedním ze základních lidských práv, ale ne všude na světě to platí. A platí to více o ženách, než o mužích.“
Právo na plánované rodičovství je podle něj celosvětově upíráno více než 200 milionům lidí.
„Jedním z hlavních problémů je nedostatek informací, nevzdělanost, nevědomost. Mladí lidé, kteří vyrostou na chudém venkově v rozvojové zemi, nemají možnost dozvědět se, že dneska existují způsoby, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství,“ říká Broža a pokračuje:
„A pokud se jim už takové informace podaří získat díky osvětě na státní úrovni nebo projektům nevládních organizací, mají problém se k antikoncepci nebo třeba různým sociálním službám dostat. Buď nejsou k dostání, nebo na ně nemají peníze.“
Chybí čtyři miliardy dolarů
Problém se nejvíce týká nejchudších rozvojových zemí, ale také zemí, v nichž je zakořeněn konzervativní přístup k rodině. „Tedy v tom smyslu, že například žena nemůže rozhodovat o tom, kolik a kdy chce mít dětí. Nemůže se svobodně rozhodnout, jestli děti vůbec chce,“ upozorňuje Broža.
Úkolem populačního fondu je podle něj poskytovat politické strategie a poradenství vládám a získávat finanční prostředky na projekty vlád i neziskových organizací.
„Podle populačního fondu OSN by bylo potřeba získat na mezinárodní úrovni alespoň čtyři miliardy dolarů, aby se podařilo situaci zlepšit,“ konstatuje Michal Broža.