Česká republika se snaží v rozvojových zemích podporovat například vzdělání, zdravotnictví nebo zemědělství. I tak ale její zahraniční pomoc nepřibližuje závazku, který má do roku 2030 splnit.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve Washingtonu v noci na dnešek jednal se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem mimo jiné o české podpoře Ukrajině.
„V Mali je poměrně rozšířený problém migrace, kdy muži odcházejí pryč a ženy pak zůstávají s dětmi samy. Právě osamocené ženy patří mezi nejvíce ohrožené,“ říká Lucie Chlubnová z Člověka v tísni.
„Samozřejmě se stává, že k nám dorazí matky, které musí bojovat o život. Hlavním důvodem je právě to, že dorazily pozdě,“ popisuje v rozhovoru Adéla Pártlová, která je na misi s Lékaři bez hranic.
Analytik Ondřej Horký-Hlucháň z Ústavu mezinárodních vztahů upozorňuje, že se Česko na prevenci migrace pomocí humanitární a rozvojové pomoci podílí nedostatečně.
„Pokud dokážeme vyřešit příčiny v místech, kde jsou, bude to dobré pro všechny," řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Mark Green, který od roku 2017 vede Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj.
V Olomouci začíná jediná akce v České republice zaměřená na téma rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Chybět nebudou dokumenty, neformální posezení, venkovní aktivity či prohlídka města.
Už pošestnácté pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci letní školu zaměřenou na téma rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Od 8. do 13. září se zájemci dozví řadu informací z této oblasti také od několika zajímavých osobností.
Českému vývozu by podle odborníků mohla pomoci výraznější orientace na zahraniční rozvojovou spolupráci. Tuzemské podniky ale zatím moc netuší, jak se tam prosadit. Pomoci se jim snaží Platforma podnikatelů pro zahraniční a rozvojovou spolupráci.