„Je to dobré upozornění pro lidi, že se opravdu něco děje. I pro mě to bylo překvapením,“ konstatovala pro iROZHLAS.cz spolumajitelka Luční boudy a advokátka Klára Sovová.
„Během pozdějšího odpoledne a večera se vyskytnou ještě intenzivnější bouřky s vysokým stupněm nebezpečí na ostatním území Čech a později i na Moravě a ve Slezsku,“ varují meteorologové.
Rozvodněné řeky nesou nebezpečí. „Riziko je samozřejmě brát s sebou na vodu děti – to bych úplně vyloučil jako naprostý hazard,“ říká v rozhovoru prezident české Vodní záchranné služby David Smejkal.
Třetí stupeň povodňového ohrožení platil ráno na desítce míst, například na Labi v Děčíně či Litoměřicích. Povodňové ohrožení hlásila také měřicí místa na Sázavě v Kácově a Nespekách.
V pátek odpoledne bude v Česku ještě vedro.To ukončí silné bouřky, doprovázené silnými nárazy větru, kroupami a přívalovými dešti. Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami až do nedělní noci.
Odpolední a večerní bouřky se podle meteorologů budou pohybovat pomalu nebo budou bez pohybu. Lokálně očekávají přívalový déšť, který může zatopit podchody, podjezdy a sklepy a zvýšit hladiny potoků.
Vysoký stupeň nebezpečí rozvodnění řek platí zejména pro oblasti Prachatic, Vimperka, Domažlic, Horažďovic, Klatov a Sušice. Voda se tam může vylévat i z břehů, uvedli meteorologové.
Od nedělního rána platí také výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině. Foukat by mělo zhruba do 16.00 hlavně na jihu a západě území.
Druhý stupeň povodňové aktivity byl ráno na Labi ve Stanovicích na Trutnovsku. Vzedmutá hladina Labe tam byla dána zvýšeným odpouštěním labské přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem.
Podle předpovědi ČHMÚ bude v pátek v Česku přes den devět až 13 stupňů Celsia. Ojediněle lze očekávat déšť nebo přeháňky, na horách na severu a severovýchodě Česka budou srážky četnější.
Evakuacena Českolipsku se týkala obyvatel několika rodinných domů kvůli riziku protržení hráze Kachního rybníka. Odpoledne už se ale všichni mohli vrátit domů. Hráz nakonec nápor vody vydržela.
První povodňový stupeň měla v 7.00 Želivka v Nesměřicích na Kutnohorsku, Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku, Kocába ve Štěchovicích, Berounka ve Zbečně a Vltava v Praze-Chuchli.
Hladiny vodních toků v regionu zvedly páteční bouřky. Hasiči v Olomouckém kraji po nich čerpali vodu ze sklepů domů. Zaměstnalo je také odstraňování popadaných stromů a čištění ucpané kanalizace.
Na Novojičínsku se v sobotu zřejmě utopila šedesátiletá žena, která se procházela kolem řeky. V pátek zemřel senior v Příboru na Novojičínsku, který asi také utonul.
Vydatné deště a s nimi související rozvodněné řeky mají v Moravskoslezském kraji asi první oběť. Důchodce se pravděpodobně v pátek večer utopil v řece v Příboře na Novojičínsku.
Silný vítr potrápil první víkendový den hasiče. Nejčastěji zasahovali ve Středočeském kraji, v jižních Čechách, na Plzeňsku nebo na Vysočině. Celkem hasiči vyjeli zhruba sedmsetkrát. To je mnohem časteji než bývá obvyklé.
Lidé na Novojičínsku se musejí vypořádat s následky včerejších bouřek a silných dešťů. Říčka Jičínka poničila lidem zahrady, ale zatopila i několik domů. Komplikace způsobila i stavařům, kteří v místní části Žilina budují protipovodňovou hráz.
Pole a zahrádky v Petrovicích u Karviné se během pár hodin přebarvily nahnědo. Část obce, Marklovice, zatopila rozvodněná Petrůvka. Jinak klidná říčka rozdělila obec na dvě části. Hned na několika místech obce se lidé jen s obtížemi dostávali domů. Chodník i silnice zmizely pod valícími se proudy vody.