O zásazích proti internetovým platformám se také hovoří ve spojitosti se snahou Ruska postupně se odpojit od mezinárodních internetových služeb a vytvořit si jejich vlastní alternativu po vzoru Číny.
Z Ruska se nelze dostat na s Prigožinem spojené weby agentury RIA FAJN ani na stránky mediální skupiny Patriot, pod níž spadají všechna jím kontrolovaná média. Cenzurní úřad svůj krok nevysvětlil.
Pokuta by mohla být ve výši pěti až deseti procent ročních tržeb společnosti Google na ruském trhu. Ty byly v minulém roce 143,3 miliardy rublů (zhruba 62 miliard Kč).
Soud rozhodoval na základě žaloby, kterou podala vojenská prokuratura Baltského loďstva ruského vojenského námořnictva. Té se původně nelíbila „stránka paměti“.
Ruský cenzurní úřad začátkem března zablokoval přístup na weby RFE/RL, stejně postupoval v případě dalších médií - ruskojazyčné BBC News, portálu Meduza a stanicím Deutsche Welle a Voice of America.
Úřad podle listu Kommersant hodlal zablokovat jen dvě stránky serveru, na kterých se píše o válce na Ukrajině, ale v důsledku se celý web stal nedostupným.
The Moscow Times se podle ruských úřadů provinily tím, že 4. dubna zveřejnily článek o příslušnících pořádkové policie, kteří odmítají bojovat na Ukrajině a vracejí se do Ruska.
Kanál ruské Dumy byl „zrušen kvůli porušení smluvních podmínek YouTube“. Moskva už dříve zakázala přístup na populární sociální sítě Facebook, Twitter nebo Instagram.
Mariupol/Simferopol||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Až 700 tisíc uprchlíků podle ruské státní agentury TASS zamířilo do Ruska. Moskva do bilance zahrnuje jak lidi opouštějící území, o která se zrovna vedou boje, tak i obyvatele separatistických území.
Úřad už dříve pohrozil, že ruskojazyčnou verzi Wikipedie zablokuje, provozovatelé ale podle něj na jeho dřívější žádosti o vymazání obsahu nereagovali.
„Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení ‚speciální operace na území Ukrajiny‘,“ uvedla redakce.
Ruský cenzurní úřad zakázal sociální síť Instagram kvůli údajnému šíření nenávisti. Ruská prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta, které instagram patří, za extremistickou organizaci.
Rusko zahájilo přípravy na odpojení se od globálního internetu, uvedla v neděli na svém twitterovém účtu běloruská nezávislá televize Nexta s odvoláním na dokument ruské vlády.
Rusko už zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky.
Ruské soudy už v minulosti firmy Google, Facebook a Twitter několikrát potrestaly pokutami, které ale byly výrazně nižší, zpravidla v řádu jednotek či desítek milionů rublů.
„Ruská vláda usiluje o to zbavit se nezávislých médií. Nechtějí vypadat tak drsně a brutálně jako Lukašenko, proto využívají označení zahraniční agent,“ říká ruský novinář pro iROZHLAS.cz.
Navalnyj i z vězení burcuje své krajany, aby si stahovali aplikaci umožňující „chytré hlasování“, zaměřené na vyeliminování kandidátů vládní strany Jednotné Rusko ve volbách do Státní dumy.
Roskomnadzor uvedl, že v současnosti odhaluje případy rozmístění protiprávních materiálů na dalších internetových platformách, včetně dalších amerických internetových gigantů Facebook a YouTube.
Ruský úřad Roskomnadzor dočasně zablokoval zpravodajské weby Yarcube.ru a 76.ru. Média zveřejnila fotografii s budovou popsanou nápisem kritizujícím prezidenta Putina.
Britská veřejnoprávní společnost BBC čelí v Rusku vyšetřování kvůli údajné podpoře terorismu. Obvinění úřadu pro dohled nad médii ale stanice odmítá a je připravena podat vysvětlení.
Učebnice o zločinech Stalinova režimu je dle ruských cenzorů "nebezpečná pro zdraví dětí" -
a tak nesmí do škol a je mládeži nepřístupná. Autor knihy, historik Andrej Suslov, za své dílo bojuje.