Lobbování v Česku by po letech mělo dostat pravidla. Vláda poslala do sněmovny návrh zákona, který upravuje, kdo a za jakých podmínek se může snažit ovlivnit politiky a veřejné činitele.
Rittig prohlásil, že o trafikách nic neví, a „absolutně vyloučil“, že by ohledně trafik jednal s obžalovanými - tedy s expremiérem Petrem Nečasem, jeho ženou Janou (dříve Nagyovou) či Romanem Bočkem.
Kancelář prezidenta republiky si stěžuje na postup žalobců při vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány. V České televizi to řekl kancléř prezidenta Vratislav Mynář.
ROZHOVOR. Na výpověď čekal skoro hodinu, po necelých pěti minutách ale advokát David Michal opustil soudní síň. Obhajoba v korupční kauze Nemocnice Na Homolce ho nechala zavolat jako svědka k údajně zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože, Michal ale odmítl vypovídat. V květnu totiž sám usedne na lavici obžalovaných kvůli poskytování právních služeb, s nimiž měl exřediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému postupně dát úplatek 2,3 milionu korun. "Nejdříve musím vypovídat jako obžalovaný v té druhé kauze," řekl senátu Městského soudu v Praze.
Někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (nyní Nečasová) si ve funkci „důvěrně“ psala s lobbistou Ivem Rittigem a „čile“ korespondovala také s jeho právníkem Davidem Michalem, mimo jiné o reorganizaci policie. Konstatoval to pražský městský soud v písemném odůvodnění rozsudku v kauze vyzrazení zprávy BIS, které má ČTK k dispozici. Podle soudu vyvstává „závažná otázka“, nakolik o tom byl informován Nečas.
Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro lobbistu Ivo Rittiga pět let vězení a peněžitý trest zhruba 1,7 milionu korun v souvislosti s tunelováním petrochemické firmy Oleo Chemical. V závěrečné řeči, která zazněla ve středu, mimo jiné uvedl, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal firmě zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv - například v pražském dopravním podniku. Pro většinu ostatních obviněných chce žalobce stejný trest a navíc i čtyřletý zákaz činnosti.
Jana Nečasová, dříve Nagyová dnes u soudu odmítla vinu v kauze údajného úniku informaci z Bezpečnostní informační služby (BIS). Bývalá šéfka vládního kabinetu vypověděla, že o zprávě tajné služby z roku 2012 nevěděla, a tak ji nemohla ani vyzradit. Vinu popřeli všichni čtyři obžalovaní včetně lobbisty Ivo Rittiga.
Právník spojovaný s lobbistou Ivo Rittigem se na začátku letošního roku podle nahrávek jednání, které má Radiožurnál k dispozici, snažil získat peníze z některých zakázek pražského dopravního podniku. Vyjednávání o penězích později Radiožurnálu potvrdil i podnikatel, který měl platit.
Obžalovaný lobbista Ivo Rittig dnes před pražským městským soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh). Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži a nemá s případem nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky.
Pražský městský soud otevřel kauzu údajného tunelování společnosti Oleo Chemical. Obžalovaným je v ní lobbista Ivo Rittig a devět dalších lidí. Zakladatel firmy Michal Urbánek dnes u soudu vinu odmítl. Vinu od začátku odmítá i Rittig.
Státní zástupce dnes podal k soudu obžalobu v kauze lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical. Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti.
Vedle SMS jízdenek bude také mobilní jízdné možná zajišťovat společnost Erika. Dopravní podnik totiž zvažuje, že rozšíří stávající smlouvu na SMS jízdenky. Erika přitom čelí podezření, že je napojená na vlivného podnikatele Ivo Rittiga.
Policie navrhla obžalovat lobbistu Ivo Rittiga a devět dalších lidí v kauze Oleo Chemical. Informoval o tom deník Právo. Rozsáhlý spis už útvar předal na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Za údajné vytunelování petrochemické společnosti všem obviněným hrozí až osmileté tresty.
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení ‚lupič‘ ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 000 korun. Rozsudek dnes potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.
Městské státní zastupitelství v Praze dnes podalo obžalobu na bývalého obchodního ředitele společnosti Neograph Vladimíra Sittu a na jeho stejnojmenného otce, někdejšího generálního ředitele firmy. Viní je ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Sitta mladší je zároveň hlavním svědkem v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.
Lobbista Ivo Rittig se podle serveru Lidovky.cz stěhuje z Monaka do Spojených arabských emirátů. Rittig tvrdí, že odchází dobrovolně. Podle informací serveru na tom ale má podíl tlak české policie.
Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze Oleo Chemical je na svobodě. Pro dalších pět obviněných navrhlo státní zastupitelství vazbu. U třech z důvodu možného ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků. U dvou pak kvůli hrozícímu útěku a pokračování v trestné činnosti. Policie skupinu podezřelou z praní špinavých peněz a krácení daní zadržela v pátek.
Vrchní státní zastupitelství navrhne případnou vazbu pro lobbistu Ivo Rittiga a dalších 9 obviněných v kauze firmy Oleo Chemical zřejmě až v noci. Policie totiž vyslýchala svědky až do půl deváté do večera. Skupinu deseti obviněných zadržela policie v pátek. Z Oleo Chemical údajně vyváděli peníze nebo krátili daně.
Vydavatelství Economia se má omluvit Ivu Rittogovi za loňský článek Razie proti kmotrům publikovaný na serveru iHned.cz. Rozhodl o tom Městský soud v Praze s tím, že požadované odškodné 100 tisíc korun mu vydavatelství platit nemusí. Rozsudek není pravomocný.
Vrchní soud v Praze dnes vrátil k novému projednání žalobu Ivo Rittiga na Nadační fond proti korupci. Podle soudkyně Romany Vostrejšové obsahuje předchozí rozsudek formální chyby. Rittigovu žalobu odmítl městský soud loni v červnu. Rittig chce po fondu odškodnění za tvrzení, které ho spojuje s tunelováním pražského dopravního podniku.
Policisté zasahovali kvůli lobbistům Romanu Janouškovi a Ivo Rittigovi v zahraničí. Detektivové prohledali Janouškovo sídlo u chorvatského Zadaru, a byli také v Monaku, kde se zdržuje Ritttig. Podle Lidových novin souvisí akce s vyšetřováním kauzy okolo Jany Nečasové, dříve Nagyové.
Lobbista Ivo Rittig žádá o odtajnění usnesení, kterým Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti proti stíhání v kauze údajných úniků utajovaných informací z Bezpečnostní informační služby. Mezi čtveřicí obviněných je kromě Rittiga i někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová).
Podnikatel Ivo Rittig se soudí s vydavatelstvím Economia. Požaduje omluvu a odškodné za článek, který vyšel na serveru iHned.cz po loňské razii v souvislosti s kauzou Nagyová. V titulku byl Rittig spojovaný s razií proti kmotrům a zabaveným majetkem.
Exposlanci ODS měli přijmout úplatek za svůj odchod ze sněmovny. O posunu v kauze Jany Nagyové informuje deník MF Dnes. Bývalí zákonodárci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, kteří před dvěma roky umožnili přežití Nečasovy vlády, dostali podle žalobců peníze od podnikatele Ivo Rittiga. Vyplývá to prý z policejních odposlechů.
Ivo Rittig, kterého policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD, je údajně ve svém trvalém bydlišti v Monaku. Podnikatel to prý oznámil na svém twitterovém účtu.
Soud propustil z vazby poslední tři obviněné v kauze Ivo Rittiga. Po samotném podnikateli a advokátu Marku Stubleymu dnes pustil na svobodu i Petera Kmetě a Jana Janků a Davida Michala. I oni ale dál čelí obvinění z vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku.
Obvodní soud pro Prahu 5 nepošle do vazby lobbistu Ivo Rittiga. Jeho a čtyři další lidi policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Vrchní státní zastupitelství požadovalo jejich vazbu kvůli obavě, že utečou za hranice. Včera jim totiž městský soud vrátil pas. Kromě Rittiga dnes soud propustil na svobodu také advokáta Marka Stubleyho. Zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho spojil se zlatem a penězi, které policie našla při loňské razii na Úřadu vlády. Za to, že ho na půdě Poslanecké sněmovny nazval lupičem, se ale omlouvat nemusí. Rittig zároveň požadoval odškodné 100 tisíc korun, ty mu ale soud nepřiznal.