Nejde tedy o to, že by někteří Češi oplakávali éru reálného socialismu a toužili po jejím návratu. Svobodu projevu nebo pohybu všichni chápou jako nezpochybnitelný přínos.
Nedá vůbec žádnou práci najít fotky a videa z ruských mateřinek, na kterých mašírují caparti ve vojenských uniformách pod velením tet v upnutých gymnasťorkách. Vždy se tím chlubí.
„Existuje představa, že od roku 2025 by Rusové získávali body za to, jak se zasloužili o stát a jakou šanci mají mu sloužit. To by jim umožňovalo přístup k službám,“ přibližuje politoložka Kolenovská.
„Palestinská věc má mezi Íránci malou popularit. Není to proto, že by lidé nesoucítili s Palestinci, ale především protože jsou proti vládní politice,“ uvádí expertka.
I nažloutle svítící LED žárovka může vyzařovat příliš modrého světla, které pak působí na naše biorytmy. „Dvě žárovky mohou vypadat stejně, i když mají jiné spektrální složení,“ vysvětluje fyzik.
Kremelské elity podle Prigožina neberou válku na Ukrajině dost vážně a to prý způsobí zmatek a nejistoty. Šéf ruské polovojenské Wagnerovy skupiny varoval, že zemi hrozí revoluce jako v roce 1917.
„Nedodržovaly se stavební normy, okrádal se stavební materiál. A je to důsledek politiky současné vlády, která si tímto způsobem snažila zavazovat developery,“ říká turkolog Tomáš Laně.
Naryškinová odpočívala v Turecku, členské zemi NATO, přibližně v době, kdy její otec prohlašoval, že NATO „vede hybridní válku proti Rusku a proti našemu spojenci, Bělorusku“, připomněl server.
To skutečné peklo přichází se změnou režimu, kdy se realitou pražských Romů stane každodenní násilí, diskriminace, rasismus a v některých případech i vraždy.
Politické směřování Volodymyra Zelenského, eskalaci války na Ukrajině a svou disidentskou minulost popsal prorektor Ukrajinské katolické univerzity Myroslav Marynovič pro iROZHLAS.cz.
„Spojené státy odsuzují masové zatýkání a vykonstruované procesy na Kubě a budou nadále sankcionovat osoby, které jsou zodpovědné za utlačování kubánského lidu,“ prohlásil Biden.
„Situace se nemůže vrátit tam, kde byla na začátku, spousta Bělorusů ale stále čeká na to, až se protestní proces obnoví,“ říká pro iROZHLAS.cz analytička Tereza Soušková.
O osudu jiných, skutečných účastníků protestů, kteří mají strávit za mřížemi pět, tři a půl roku či dva roky, se už tolik nemluví. Kdyby je někdo veřejně hájil, riskoval by hněv režimu.
V uplynulém týdnu došlo k několika událostem, které naši sklenici vody pořádně rozbouřily. Byl to hlavně audit Evropské unie stran dotací pro Agrofert.
USA se psychologickým a ekonomickým bojem a také zpochybňováním legitimnosti islámské republiky snaží v Íránu o změnu režimu. V televizním projevu to v neděli prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.
S předním expertem na ruskou bezpečnostní politiku a autorem knihy Rusko mezi fašismem a rozpadem Jurijem Fjodorovem o pesimismu a hlubokých kořenech krize, která hrozí rozbít největší zemi světa.
Chtějí svrhnout moc teokracie a vybojovat si svobodu. Jakou mají šanci, když proti nim stojí nejen režim, ale také odpůrci radikálních řezů? O bouřlivém dění v Íránu se znalcem země Josefem Krausem.
Když už mě policie musí šikanovat, snažím se si to užít, směje se proslulý kritik vietnamského režimu Nguyen Quang A. S kým jiným mluvit o vládě komunismu ve Vietnamu než s "napraveným" komunistou?
Polská vláda chce postupně zastavit zaměstnávání Severokorejců v zemi. Občanům Severní Koreji polské úřady dočasně přestaly vydávat povolení k pobytu a k práci.
Záhadný jed ho dvakrát srazil do kómatu. Dvakrát přežil. Ale co dál? Copak se nebojí o život? "Neuteču, takovou radost Kremlu neudělám!" namítá ruský opozičník Vladimir Kara-Murza.
Ekonomická situace v Rusku se zhoršuje a režim sahá k tvrdším represívním opatřením. Země se tak nezadržitelně blíží k propasti, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas předseda Občanské iniciativy a bývalý reformní ministr hospodářství Andrej Něčajev. Podle něj nastává doba politického teroru.
Nadšení, opatrný optimismus i lehkou skepsi v posledních dnech prožívají obyvatelé Kuby. Snad nikdo na komunistickém ostrově není lhostejný k měnícím se vztahům se Spojenými státy. Zatímco politici mluví o nové éře, obyčejní Kubánci si ale kladou otázku, jestli se konečně dočkají změn i v běžné realitě. Ta jakoby zamrzla před desítkami let.
Dny otevřených dveří vyhlásili ukrajinští aktivisté v rezidencích bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. Našli v nich nejen bizarní směsici stylů, ale také materiály, které Janukovyče usvědčují z korupce i těžších zločinů.
Irák si připomíná desáté výročí pádu režimu někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Ukončila ho třítýdenní operace sil vedených Američany. Symbolem pádu starého režimu se stalo stržení Saddámova pomníku v Bagdádu.