Juan José Zuñiga, který stál údajně v čele pokusu o puč v bolivijské metropoli La Paz, byl obviněn z terorismu a účasti na ozbrojeném povstání proti státu, uvedl podle Reuters prokurátor.
Zuňiga řekl, že tažení na palác bylo politickým krokem a že ho o něj požádal prezident Luis Arce. Prezident podle generálova tvrzení řekl, že „je třeba připravit něco, co zvýší mou popularitu“.
„Tři velitelé ozbrojených sil přišli vyjádřit nespokojenost. Bude nová vláda a ministři, věci se změní, naše země už takhle dále pokračovat nemůže,“ řekl bolivijské televizi generál Juan José Zuňiga.
Statečná, ale skromná. Skautka. Dagmar Skálová. V roce 1949 byla součástí puče proti komunistickému režimu. Ve vězení strávila 16 let. Silný příběh vypráví Vinohradská 12.
Vojenská junta, která na konci července svrhla nigerského prezidenta, nadále vzdoruje tlaku, aby jednala ještě před čtvrtečním summitem Hospodářského společenství západoafrických zemí.
„Najednou tak bezpečnostní a politická stabilita ‚neznámého‘ Nigeru může silně podvázat schopnost Francie dostát své spotřeby a závazkům ohledně energetické bezpečnosti,“ říká.
„Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni,“ napsal svržený Bazoum.
V Nigeru armáda minulý týden provedla převrat a francouzská ambasáda se stala terčem útoku stoupenců puče. Aktuálně se v zemi nachází 500 až 600 francouzských občanů.
Tiani dosud vedl prezidentskou stráž, která ve středu zadržela Bazouma v prezidentském paláci a následně oznámila, že prezidenta svrhla kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a špatnému vládnutí.
„Prigožin sobotním pochodem na Moskvu ukázal, že je ruský režim daleko slabší, než se čekalo,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Jaroslav Bílek z Institutu politologických studií FSV UK.
Za 17 let Pinochetovy diktatury bylo podle odhadů na 40 000 lidí mučeno a více 3000 zavražděno. Zmizelých může být až téměř 1500. Nalézt a identifikovat se podařilo pouze ostatky 310 pohřešovaných.
Skupina spiklenců kula plány na převrat v Německu v loveckém zámečku, kam jezdili vedlejším vchodem, popisuje BBC. Rod Reussů se od svého prince Heinricha XIII. distancoval.
Politička byla už začátkem prosince odsouzena na čtyři roky vězení. Vojenská junta později uvedla, že jí trest zkrátila na dva roky. V případě, že soud Su Ťij shledá vinnou, jí hrozí až 14 let vězení.
„Plně kontrolujeme své hranice a jsme plně připraveni na jakoukoli eskalaci,“ řekl Zelenskyj s tím, že důvodem současné válečné rétoriky je především snaha Moskvy zastrašit Kyjev.
Z informací, které se zatím objevily na veřejnosti buď kvůli vyšetřování v Kongresu, nebo z knih investigativních novinářů, vyplývá, že se Trump mohl pokoušet o jakýsi protiústavní puč.
V Barmě vznikly desítky nových milic a ozbrojených skupin odhodlaných postavit se armádě, odborníci proto upozorňují, že se v zemi schyluje k občanské válce.
V předvoji protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým ze série Hunger Games.
Poprvé v historii česká armáda velela mezinárodní misi. Brigádní generál František Ridzák se svým štábem sedm měsíců vedl jednotky vyslané státy Evropské unie do Mali.
Do země proudí výzvy k propuštění vůdkyně vlády a bývalé politické vězeňkyně Aun Schan Su Ťij. Jak prožívají probíhající vojenský puč v zemi sami Barmánci? Co očekávají od příštích dnů?