„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Elnaz Mohammadiovou v neděli propustili z vazby na kauci. Její zadržení následovalo krátce po zadržení dalších tří íránských novinářek, které policie v Teheránu odvedla krátce po sobě, během 48 hodin.
Brusel ale zatím neuspěl s označením íránských revolučních gard za teroristickou organizaci. Návrat k takzvané jaderné dohodě s Íránem je teď v nedohlednu.
V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže. Při jedné z poprav byl muž veřejně oběšen ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
„Případ Amíníové zasáhl Íránce tím, že šlo o mladou ženu, která byla v Teheránu jen jako turistka. Mnozí v ní viděli svou dceru či sestru,“ říká Jasmin Ramseyová z Centra pro lidská práva v Íránu.
Ali Daeí, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Cristianu Ronaldovi, následky už pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.
Poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, uvedla agentura AP.
Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle uvádí, že navzdory demonstrativním krokům ze strany íránského režimu mají místní úřady v rukou stále řadu prostředků, jak kontrolovat íránskou veřejnost.
Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích. Návrh předložily Německo a Island.
Íránci nezpívali před úvodním zápasem hymnu. Podle agentury Reuters chtěli projevit solidaritu s protivládními protesty v zemi. Íránská státní televize před nástupem hráčů přerušila přímý přenos.
Protesty v Íránu pokračují už více než měsíc. „Nejsou to klasické protesty. V Íránu totiž nejde o žádná organizovaná shromáždění. Tam prostě jdete do ulic a čekáte, co se stane,“ popisuje uprchlík.
Protivládní demonstrace, které propukly po smrti Mahsy Amíníové, v Íránu trvají již osmým týdnem a podle agentury AP představují jednu z největších výzev íránského režimu od islámské revoluce.
„Elnaz je hrdinka, Elnaz je hrdinka,“ skandovaly davy lidí na teheránském letišti. Vítaly sportovní lezkyni Elnaz Rekabiovou, která na víkendovém závodě v Jižní Koreji soutěžila bez povinného hidžábu.
Třiatřicetiletá lezkyně svým gestem podpořila sílící protesty v Íránu. Britská stanice BBC později oznámila, že zdroje blízké Rekabiové tvrdí, že se jim sportovkyni od neděle nepodařilo kontaktovat.
Podle Reuters je to jeho zatím nejrazantnější výrok namířený k demonstrantům. Při pátečních střetech přišel o život jeden příslušník revolučních gard a jeden člen dobrovolných oddílů basídžů.
Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které vypukly kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu.