Před letní sezonou ceny chat a chalup překvapivě klesly. Více než když jindy už také nehraje v ceně roli jen lokalita, ale zásadní je pro kupující i stav objektu.
Dohledávání majitelů začalo v roce 2014, lidé se o nemovitosti mohli přihlásit. Pozemky mají dohromady rozlohu 16 300 hektarů a většinou jde o ornou půdu.
Česká pošta už prodala svoje budovy v Berouně, Svitavách, Táboře a v Českých Budějovicích. K odkupu chystá dalších deset nemoviostí, získá tím podle odhadů 700 milionů korun.
Nabídkové ceny se pohybují od zhruba tří milionů za byt jedna plus kuchyňský kout až po téměř devět milionů za třípokojový byt. Obvykle spolupracují samosprávy s investory, Horní Bečva ale staví sama.
Zájemci o vlastní byt nebo dům si stále častěji říkají o slevy v řádu stovek tisíc korun. U luxusních nemovitostí žádají snížení ceny i o několik milionů.
Okupační úřady na poloostrově se však podle ukrajinské rozvědky zároveň snaží omezit prodej nemovitostí a zavedly také omezení pohybu přes Kerčský most, který spojuje okupovaný poloostrov s Ruskem.
Bývalá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku je na prodej. Prodávající požaduje bezmála 12 milionů. Do jednání o koupi vstoupilo ministerstvo kultury, zájem má i Středočeský kraj.
Cestovní kanceláře ruší některé zájezdy i lety, špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční dovolenou, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Epidemie koronaviru realitní trh téměř nezasáhla. Po loňském jaru, kdy sice lidé chvíli vyčkávali, se prodejům nemovitostí daří. I kvůli tomu, že lidé své úspory investují právě do realit.
Doprava je v Česku dlouhodobě ztrátovým byznysem. Kraje tak uvažují o omezení vlakových i autobusových spojů, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Všechny byty by měly být na nové majitele převedeny během letošního roku. První smlouvy by mohly být podepsané během jara, celou věc zřejmě protáhne koronavirová krize.
Na vině je pandemie koronaviru i rekordně vysoký zájem o úvěry na bydlení. Jenže jejich schvalování se začíná v řadě případů komplikovat - odhadcům vychází cena nemovitostí výrazně níž.
Jak Radiožurnál minulý upozornil, město prodalo parcely lidem z radnice a jejich blízkým za 250 korun za metr čtvereční, což oslovení realitní makléři označili za mimořádně nízkou cenu.
Podle zjištění Radiožurnálu město nezajímala tržní cena, jak je obvyklé. Radnice na to šla opačně. Účelem posudku bylo určit cenu administrativní, tedy minimální limit, pod který nelze jít.
Polostátní podnik loni prodal 20 rodinných domů v Hluboké nad Vltavou. Koupila je firma, která se zabývá zpracováním kovů, zaplatila okolo 2,6 milionu korun za dům a prodává je dvakrát dráž.
V Českém rozhlasu Plus debatovali ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek, hlavní analytik Conseq Investment Management Martin Lobotka a sociolog Tomáš Kostelecký.
Společnosti budou muset také nově sjednat pojištění odpovědnosti s minimálním limitem 1 750 000. Se svými klienty navíc realitky budou muset povinně uzavírat smlouvy s jasně daným rozsahem služeb.
„Kupní cena, kterou za budovu Amazonu nabídl korejský partner, přesáhla naše představy a motivovala naše investory k prodeji,“ uvedla manažerka aktiv fondu Logistis Monika Hubková.
Důvodem vyššího zájmu o pronájmy jsou i rostoucí ceny nemovitostí. V Česku loni podle Eurostatu podražily byty a domy meziročně téměř o deset procent, což byl třetí nejrychlejší růst v zemích EU.
V minulém roce si mohl člověk dovolit vlastní byt s nulovými úsporami za pomoci hypotéky s nízkými úroky. Situace se ale letos razantně proměnila a byty se staly nedostatkovým zbožím.
Stát prodal v dražbě administrativní budovu na náměstí Republiky v centru Prahy. O bývalý klášter starý 200 let stál jediný zájemce, který za několikapodlažní stavbu zaplatí 790 milionů korun. Suma je zatím nejvyšší částkou, kterou za budovu v majetku státu zájemce zaplatil od konce 90. let. Kupcem je zahraniční společnost.
Developeři loni slibovali, že lednové zvýšení daně z přidané hodnoty plně promítnou do cen novostaveb. Zdražení ale u řady projektů nepřišlo. Nízká poptávka naopak tlačí realitní firmy k dalším slevám. Klesají ceny u novostaveb i starších bytů.
2:56
|Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Kristina Winklerová|Regiony
Horní Jiřetín na Mostecku se v posledních měsících dostal do hledáčku realitních kanceláří. Makléři se zajímají hlavně o majitele domů, kteří se dostali do finančních potíží a prodejem nemovitosti se chtějí zbavit dluhů. Ve městě pod Krušnými horami už smlouvu s agenturou podepsalo třicet rodin, to ale zřejmě není konečné číslo.
Trh s byty se zatím z krize nevzpamatoval. K očekávanému oživení v oblasti nájmů jak bytů, tak nebytových prostor nedošlo. Nerostou ani prodeje nemovitostí.