Mediace spočívá v tom, že služba zprostředkuje setkání mezi obětí a pachatelem. „Je jasné, kdo ublížil a komu bylo ublíženo. Mluví se o zranění, bývá to emočně nabité,“ popisuje Andrea Matoušková.
Postarat se o sebe, umět komunikovat s úřady nebo znovu najít cestu k rodině. To vše by se měli naučit podmíněně propuštění vězni v novém probačním domě v Písku.
Někdejší vyhazovač podniku Discoland Sylvia David Berdych si měl za mřížemi odpykat patnáct let. V roce 2015 byl na sedm podmínečně propuštěn. Nyní je podle soudu schopen vést řádný život.
Probační a mediační služba (PMS) získala 15 milionů korun, které izraelská firma SuperCom složila do bankovní záruky při podpisu smlouvy na dodávku elektronických náramků pro domácí vězně.
Opustí vězení, ale za nějakou dobu se do něj vrací. Takový je podle statistik vězeňské služby osud tří ze čtyř odsouzených v Česku. Nelichotivá čísla chtějí zvrátit skupinové resocializační programy.
Elektronické náramky byly v provozu od září 2018. Vedle domácích vězňů hlídaly také některé vězně podmíněně propuštěné na svobodu. U části obviněných také nahrazovaly pobyt ve vazební cele.
Všechno začalo v roce 2013. Jediná dcera Petra Novotného se rozváděla. A jedno květnové dopoledne mu zavolala, že manžel spolu s tchánem přijeli nečekaně k ní domů a chtějí stěhovat nábytek.
Nikdo se nemůže připravit na to, že se stane obětí trestného činu, uvedla ředitelka PMS Andrea Matoušková. Je proto zapotřebí, aby veřejnost byla informována o svých právech.
V Česku se už tři měsíce používají elektronické náramky pro vězně. Sledují odsouzené při trestu domácího vězení, mohou sloužit i jako vazba, anebo kontrolovat dodržování zákazu přiblížení k oběti.
Ministerstvo spravedlnosti už několikrát start náramků odložilo. Údajně kvůli technickým nedostatkům. Domácí vězně v současnosti namátkové kontrolují probační úředníci.
Specializované poradenství PMS poskytuje díky evropskému projektu. Ten začal v červenci 2016 a potrvá do června 2020. Dosud se vyškolení poradci věnovali 1328 obětem, poskytli jim 3416 konzultací.
Po osmi letech čekání a několika neúspěšných tendrech se do praxe dostanou elektronické monitorovací náramky. První domácí vězni by si je podle ministerstva mohli nasadit do konce června.
Skoro 8000 obětí trestných činů loni pomáhala Probační a mediační služba. Podle ní mají lidé větší odvahu mluvit o své situaci a domáhat se svých práv.