Od července se podle koaličního návrhu schváleného v novele zvýší příspěvky na péči ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých o zhruba desetinu až dvě pětiny.
Podle návrhu by se od července mělo dospělým vyplácet 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun. Lidé s nejvyšší dávkou, kteří jsou v domácí péči, by měli dostávat 27 000 korun.
Zaměstnavatelské svazy a ministerstvo chtějí prosadit, aby měly na daňovou úlevu nárok i domácnosti, kde jeden z manželů nepracuje kvůli péči o těžce nemocného člena rodiny.
Nedostatek peněz by mohl být jistou omluvou pro nenavyšování peněz. Co je však naprosto neomluvitelné i nepochopitelné, je dlouhodobé přesvědčení ministerstva, že příspěvek na péči je zneužíván.
Místo pár týdnů čekají lidé na sociální dávky i několik měsíců. V Praze někdy i půl roku. Někteří lidé tak nemají na nájem, na jídlo ani na léky. Proč úřady práce hrubě porušují zákonné lhůty?
Pěstouni by mohli od října začít dostávat víc peněz od státu. Příspěvek při převzetí dítěte by se mohl zvednout o 35 procent a měsíční částka na úhradu potřeb dítěte o 27 procent.
„Článek jsem několikrát velmi pozorně četla, proto říkám, že byl komunikačně nešťastný už titulkem. Prostě řada lidí spráskla ruce, když si to přečetla,“ říká ředitelka Klubu svobodných matek.
Příspěvek na péči pro zdravotně postižené by se mohl od srpna zvýšit o desetinu. Maximální výše by pak činila 13200 korun na člověka. Vládní návrh ve sněmovně v prvním čtení podpořily všechny strany, teď ho dostane k projednání příslušný výbor. Za příspěvek si mají postižení zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo doma. Změna si vyžádá zhruba miliardu korun ze státního rozpočtu.
Horníci z hlubinných dolů by mohli chodit do penze o pět let dřív než ostatní zaměstnanci. Podmínkou je, aby pod zemí odpracovali 3300 směn. Příslušnou novelu dnes začnou projednávat poslanci. Vláda tak chce omezit růst nezaměstnanosti a v úvahu bere i extrémní náročnost této profese.
Lidé, kteří se neobejdou bez cizí pomoci, by mohli od 1. srpna 2016 dostávat o 10 procent vyšší příspěvek. Zajistit to má novela o sociálních službách, kterou schválila vláda. Příspěvek nebyl valorizován devět let.
Na přelom října a listopadu svolá Národní rada zdravotně postižených demonstraci, pokud se nezvýší příspěvek na péči. Rozpočet, který schválila vláda, nepočítá s navýšením této dávky. Podle rady tím vláda porušila slib z letošního července. Dnes se částky pohybují podle závislosti na pomoci od osmi set do 12 tisíc korun měsíčně.
Příspěvek na péči pro hendikepované a seniory se nejspíš zvýší od července příštího roku. Není ale zatím jasné, o kolik. Vyplynulo to z jednání členů vládní koalice s Národní radou osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása chtěl přesvědčit premiéra, ministryni práce a ministra financí, aby se příspěvek zvýšil o 10 procent už od ledna příštího roku. Taková varianta je ale po dnešním jednání nereálná.
Finanční podporu hendikepovaných dnes projednají členové koalice s Národní radou osob se zdravotním postižením. Předseda Rady Václav Krása chce přesvědčit premiéra, ministryni práce a ministra financí, aby se zvýšil příspěvek na péči. Neměnil se už osm let.