Česko – evropská pračka na špinavé bankovky. Kde se berou? Kdo je pere? Kam pak míří? A hlavně otázka nejdůležitější: Proč s tím neumíme nic moc dělat?
Zaměstnanci čistírny ve francouzském departmentu objevili v prádle bankovky v hodnotě 5800 eur. Majitel prádla o penězích nic nevěděl a odevzdal je na policii.
Holcová také řekla, že fungování mezinárodní mafie v Česku je téma, které je do velké míry nejen médii, ale i společností ignorováno. České silové složky podle ní nemají dost personálu, aby to řešily.
Italská mafie v čím dál větší míře proniká do turistického sektoru. Letos z něj podle odhadu získá asi 2,2 miliardy eur, tedy v přepočtu 57 miliard korun.
Podnikatel nabízel reportérům Radiožurnálu, vydávajícím se za fiktivního ruského obchodníka, cestu, jak lze na firemní účet v české bance anonymně převést větší sumy peněz.
Praha||Jakub Troníček, Vojtěch Srnka|Zprávy z domova|Rozhovor
Radiožurnál pod skrytou identitou testoval diskrétní systém transakcí z Ruska. Reportéři se vydávali za smyšleného moskevského obchodníka, který chtěl anonymně do Česka převést větší množství peněz.
Ruští oligarchové podezřelí z korupce budou muset vysvětlit, jak přišli k penězům, kterými financují svůj život v Británii. V zemi se ročně „vypere“ v přepočtu 2,6 bilionu korun z nelegální činnosti.
Britské banky podle úterního vydání deníku The Guardian praly špinavé peníze z Ruska. A to ve velkých sumách, celkem to mělo být na české koruny nejméně 500 miliard. Peníze měli údajně prát lidé s vazbami na ruskou vládu i na někdejší tajnou službu KGB a na otázky vyšetřovatelů musejí odpovídat i známé britské banky.
Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili německé bankovní jedničce Deutsche Bank pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard Kč) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Informuje o tom server BBC.
Bývalí i současní vrcholní politici, byznysmeni z celého světa včetně Česka, slavní sportovci. Těm všem podle uniklých dokumentů pomáhala panamská právní firma Mossack Fonseca krýt daňové úniky a legalizovat nezákonné zisky. Obrovský skandál, který odhalila mezinárodní skupina investigativních novinářů, už otřásá politickou scénou v mnoha zemích.
Nová opatření proti praní špinavých peněz dnes probere protikorupční rada vlády. Jednou ze změn je takzvaný rejstřík vlastníků firem. Z něj bude více jasné, komu společnost patří. Novelu zákona proti praní špinavých peněz předložilo ministerstvo financí. Platit má od poloviny příštího roku.
Španělská justice viní infantku Cristinu z daňových úniků a praní špinavých peněz. Před soudem by měla stanout 8. března. Je podezřelá z podílu na nekalých obchodech svého manžela.
Maďarští policisté zadrželi mezinárodně hledanou Češku. Při bezpečnostní akci pomáhala i americká FBI. Žena je podle policie klíčovou osobou organizovaného gangu, který se zaměřoval na praní špinavých peněz. Největší škody tato zločinecká skupina napáchala právě ve Spojených státech, kde zlegalizovala až 40 miliónů dolarů. Totožnost ženy ale maďarské úřady nezveřejnily.
Úřad pro kontrolu finančních toků, který Vatikán zřídil kvůli podezřením, že Vatikánská banka podporuje ilegální aktivity, vydal první výroční zprávu. Stojí v ní, že úřad loni obdržel šest zpráv o podezřelých interních transakcích a dvě z nich předal vatikánským vyšetřovatelům.
Turisté ve Vatikánu mohou nyní platit za vstupenky do muzeí, suvenýry a další služby pouze v hotovosti. Italská centrální banka totiž podle agentury AP zablokovala Vatikánu všechny elektronické platby zahraničními kartami včetně plateb kartami, protože Vatikán dostatečně nebrání praní špinavých peněz.
Největší evropská banka HSBC se přiznala k praní špinavých peněz. Stala se tak první bankou na světě, která něco takového udělala. S ministerstvem spravedlnosti Spojených států se dohodla, že dobrovolně zaplatí rekordní pokutu v přepočtu 37,5 miliardy korun.
V Česku našly v posledních letech zázemí ázerbajdžánské elity. Členové tamního parlamentu i vlády se soustředí zejména na Karlovy Vary. S tímto zjištěním přichází článek uveřejněných na webových stránkách Nezávislého zpravodajství o korupci a organizovaném zločinu, které pokrývají oblast od zemí východní Evropy až po střední Východ.
Americké úřady obvinily banku Standard Chartered z masivního praní špinavých peněz. Podle newyorských regulátorů tato v Británii sídlící instituce téměř desetiletí prováděla tajné transakce s íránskými finančními subjekty, které dlouhodobě spadají pod ekonomické sankce Spojených států.
Největší britská i evropská banka HSBC umožnila podezřelým fondům ze Sýrie, Kajmanských ostrovů, Íránu či Saúdské Arábie prát špinavé peníze. Podle vyšetřovací zprávy amerického Senátu bankou prošly také peníze mexických drogových kartelů. Bance za to ve Spojených státech hrozí rekordní pokuta až ve výši jedné miliardy dolarů, tedy více než dvaceti miliard korun.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl v televizi Prima, že odstupující ministr dopravy Vít Bárta porušil zákon. Podle něj půlmilion předaný Kristýně Kočí přesahuje limit stanovený zákonem proti praní špinavých peněz.