Když se žena vrátila, setkala se na parkovišti v Dallasu se svým 22letým přítelem Haroldem Thompsonem, který ji ale napadl a začal škrtit. Poté vytáhl zbraň a střelil svou přítelkyni do hlavy.
„Zdravotní péče ve Spojných státech není levná a dostupná. Na chudé ženy to dopadne nový floridský zákon nejvíc. Nebudou mít peníze na to jet ua potratem jinam,“ říká amerikanista Beneš.
Zamítnutý návrh byl namířen i proti organizacím, které pomáhají ženám podstoupit interrupci v zahraničí. V Polsku přitom od roku 2020 platí jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropské unii.
„Doposud nám napsalo více než dva tisíce žen, současná vláda ale přístup k potratům pravděpodobně nezmění. Porodnost v Polsku navíc klesá,“ říká Katarzyna Byrtek.
Nejen Polsko. K plíživému zpřísňování potratové politiky dochází i v jiných evropských zemích. Jak ale vyplývá z velkého evropského přehledu serveru iROZHLAS.cz, řada zemí se naopak liberalizuje.
Google se ke kroku rozhodl poté, co Nejvyšší soud USA v červnu anuloval ústavní právo na potrat, což soudy v některých amerických státech začaly uvádět do praxe.
Zákon stanoví, že interrupce jsou zakázané od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu ani část žen neví, že jsou gravidní.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Stovky polských žen cestují podle nevládních organizací do Česka za umělým přerušením těhotenství. Co všechno musí splnit, aby tu potrat mohly podstoupit? A jak důležitou destinací Česko je?