Podle informací Radiožurnálu Sport už Česká fotbalová asociace obdržela aktuální žádost od pražské Slavie, odpovědět by na ni měla v nejbližších dnech.
„Nechápu, že někdo zadá stavbu stadionu v řádech sta milionů korun, ale ten někdo nepočítá v rozpočtu s opravou plotu,“ říká obyvatel Pardubic Martin Jošt.
Kvůli oplocení několika hektarů přírody u Litošic na Pardubicku se krajina stala neprůchodnou pro lidi i pro migrující zvířata. Přestože jde o nelegální stavbu, firma ploty dále buduje.
Evropská unie z podobného počínání již dříve obvinila Bělorusko, když v druhé polovině minulého roku na bělorusko-polské hranici uvázly stovky migrantů z Blízkého východu, Afghánistánu a Afriky.
Kuriózní situaci řeší sportovní klub v Mokrém na Českobudějovicku. Na tréninkové ploše pro malé fotbalisty se objevil plot. Postavil ho tam nový majitel pozemku, který vlastní čtvrtinu celého hřiště.
„Sedím na stoličce na svých šesti metrech. Vše, co s sebou mám, je hrnek - jeden kus, kniha - jeden kus. Zvykl jsem si na to,“ uvedl lídr ruské opozice prostřednictvím svého právníka na twitteru.
Úprava zákona, schválená téměř jednomyslně při mimořádném zasedání parlamentu, zemi umožňuje také uzavření většiny hraničních přechodů a koncentraci žadatelů o azyl na jediný z nich.
Ten má zajistit vzájemné konzultace členských států Severoatlantické aliance, kdykoli některý z nich cítí, že bude ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost.
„Rozteč těch vpichů je dost veliká, takže by to musel být dost veliký had. A hadi v této velikosti, který by tohle musel udělat, má zuby jako slabší hřebík,“ popsal zkušený herpetolog.
Oplocení totiž stojí v ochranném pásmu a jeho majitel dostal od národního památkového ústavu povolení pouze na stavbu dvoumetrového plaňkového dřevěného plotu hnědé barvy - reálně však vypadá jinak.
Rusko dokončilo stavbu plotu oddělujícího anektovaný poloostrov Krym od kontinentální Ukrajiny. Agentuře RIA Novosti to potvrdilo krymské oddělení ruské Federální bezpečnostní služby FSB.
Dánsko plánuje postavit 70 kilometrů dlouhý plot na hranicích s Německem. Jeden a půl metru vysoká bariéra má podle dánské vlády zastavit divoká prasata.
Maďarsko začalo podél své 170kilometrové hranice se Srbskem stavět další plot. Vláda Viktora Orbána tak chce zabránit příchodu migrantů na své území. Na jižní hranici země přitom už teď stojí plot s žiletkovým drátem, nová stavba by ho měla doplnit.
Rakousko začalo budovat základy, na kterých by mohl být rychle vztyčen plot pro zastavení migrantů, kteří by do země přicházeli z Maďarska. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Země však zatím stále nerozhodla, zda nakonec ke stavbě plotu přistoupí.
Rakousko začíná se stavbou plotu na hranicích se Slovinskem. Jeho jednotlivé díly už putují na místo určení, tedy k hraničnímu přechodu Spielfeld. Bariéra má usměrnit uprchlíky přicházející do Evropy a umožnit jejich lepší registraci. Některé plány počítaly s oplocením v délce až 25 kilometrů, zatím ale bude pletivo jen na čtyřech kilometrech hranice.
Rakousko dnes oznámilo, že postaví na hranici se Slovinskem 4 kilometry dlouhý plot z drátěného pletiva. Sloužit má k usměrnění přicházejících migrantů. Na hranicích ale zůstane připravený také ostnatý drát. Zábranu tak bude možné v případě potřeby rozšířit během několik desítek hodin.
Nejdelší a turisty nejvyhledávanější kus Berlínské zdi skončí sám natrvalo za plotem. Takzvanou East Side Gallery má ocelová bariéra ochránit před vandaly a nenechavými návštěvníky německé metropole, kteří se s oblibou na betonový kolos zvěčňovali. Berlíňanům se ale nový nápad, jak zachovat zbytky tohoto symbolu studené války, příliš nelíbí.
Kvůli opatření, které chystá Rakousko na hranici se Slovinskem, nepřijde do země ani o uprchlíka méně. Uvedl to rakouský kancléř Werner Faymann. Ten prý na toto téma ve středu mluvil i se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, s nímž se prý shodli na tom, že „pro ploty není v Evropě místo“.
Záhřeb nebude budovat ploty na hranicích. Prohlásila to dnes chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová po setkání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Právě přes balkánskou zemi nyní přichází do bohatých členských států EU nejvíce běženců a jejich příliv neustává. Podle Pusičové ale uprchlíci míří hlavně do Německa a o azyl jinde zájem nemají.
Vybudování plotů na německých hranicích, které by měly omezit příchod běženců do země, nevyloučil bavorský ministr financí Markus Söder. Časopisu Focus řekl, že to je jedna z možných reakcí na nedostatečnou ochranu vnějších hranic Evropské unie. Zemský premiér Horst Seehofer ale návrh na vytvoření plotů odmítl.
Od chvíle, kdy Maďarsko dokončilo plot na hranici se Srbskem, je pro běžence nepropustnějším bodem na cestě do Evropské unie maďarsko-chorvatské pohraničí. Maďarský parlament v pondělí schválil, že na hranicích může zasahovat nejen policie, ale také armáda. Vojáci mohou v případě nouze použít proti migrantům gumové projektily. Cestu běžencům brzy znesnadní také druhý žiletkový plot, který vojáci budují na hranici s Chorvatskem.
V Maďarsku byl v noci na dnešek zadržen pátý podezřelý v souvislosti s vyšetřováním čtvrtečního nálezu 71 těl pravděpodobně udušených migrantů v nákladním automobilu odstaveném u rakousko-maďarských hranic. Podle agentury AFP je novým zatčeným opět Bulhar.
Na maďarsko-srbských hranicích už stojí plot. Budapešť ho nechala postavit, aby zastavila příliv uprchlíků, kteří do země přicházejí přes Balkán. Maďaři teď dokončili první část stavby, druhá fáze by měla být hotová na podzim.