Pokles zájmu o pomoc hlásí například jablonecké centrum vzdělávání, dobrovolnictví a péče Červený trpaslík. Ze 300 dobrovolníků, kteří tam pomáhali v době pandemie covidu-19, se vrátilo pouze 11.
V domovech pro seniory jsou stále zakázané návštěvy. Aby se tam vzkazy od lidí dostaly co nejjednodušší cestou, zájemci nemusí ani na poštu. Dopis napíšou na papír, vyfotí ho a pošlou Diakonii.
Titul Pečovatelka roku 2017 získaly Miluše Štiková z Domova seniorů Drachtinka, Zdenka Palácká z Diecézní charity Plzeň a Zdeňka Walterová z Městského centra komplexní péče Benátky nad Jizerou.
Mentálně retardovaný 55letý muž z Nové Vsi u Chrastavy žije dlouhodobě v domově pro osoby se zdravotním postižením. Potřebuje opatrovníka a bez pomoci ošetřovatelek se neobejde. Vloni u něj liberecký soud přezkoumal svéprávnost a rozhodl, že může ročně nakládat pouze s jednou korunou. Podle pečovatelů jde o absurdní verdikt. Případem se zabývá i Liga lidských práv.
Když se důchodkyně Helena z Prahy rozmýšlela, kdo by jí mohl pomoci s domácností, profesionální pečovatelka byla tou pravou volbou. Mladá dívka starší ženě vaří, uklízí a nakupuje. Jako odborná ošetřovatelka je ale na českém pracovním trhu stále nedostatkovým zbožím. Přitom populace stárne a více seniorů, kteří se o sebe nepostarají, touží po osobní hospodyni a jsou ochotni za ni zaplatit. Stále více středních škol proto začalo vychovávat právě tyto odborníky.
Rakouští důchodci by to ve stáří neměli lehké, kdyby nebylo pečovatelek ze Slovenska. Tahle symbióza trvá už řadu let. Tisíce Slovenek si jezdí do rakouských rodin vydělat skutečně ‚evropské peníze‘. Naopak pro Rakušany jsou pečovatelky ze Slovenska pořád ještě levnou, a přitom kvalifikovanou pomocí. Není to ale práce bez rizika. Některé zprostředkovatelské agentury dělají z pečovatelek bezmála novodobé otrokyně.