Deset let uplynulo od vypuknutí metanolové aféry. Lékaři už nemusejí na klíčové testy z laboratoří čekat několik dní a mohou předávat své zkušenosti s diagnostikou mladším lékařům.
James Bond, agent s povolením zabíjet? Spíš agent s povolením popíjet, uvádějí novozélandští vědci ve studii, podle níž má 007 vážný problém s alkoholem.
Bezmála 50 lidských životů, mnohamilionové škody, první odsouzení, chystané změny v zákonech. To je účet za první rok od vypuknutí metanolové aféry, druhé nejhorší katastrofy v dějinách samostatné České republiky. Více obětí si vyžádaly jen povodně v roce 1997.
Poláky ohrožuje nelegální a nebezpečný alkohol. Policie pátrá po zdroji a celníci žádají o pomoc premiéra. Experti tvrdí, že pochybný alkohol se mohl do Polska dostat i z Česka. Na následky otravy zemřelo v Polsku více než deset osob.
Česko si vytváří zásoby drahého léku fomepizolu. Pro případ, že by v budoucnu opět přišly další otravy. Medikament, který původně do Česka přivezl darem norský toxikolog, se lékařům osvědčil. Umožnil rychlou léčbu bez alkoholu, která se při otravě metanolem běžně podává.
Série otrav metanolem nekončí. V nemocnici ve Frýdku-Místku leží třiašedesátiletý pacient, který se napil závadného alkoholu. Lékaři ho přijali ve vážném stavu. Testy potvrdily, že se opravdu otrávil metanolem.
Na nápad, jak obejít částečnou prohibici v Česku, přišel muž z Košic. Prostřednictvím inzerátu začal na internetu nabízet zájemcům z Česka, že jim prodá jakýkoli alkohol na dobírku, cena dohodou. Účtuje si ale padesátiprocentní přirážku k ceně v obchodech. Upozorňuje na to portál sme.sk.
Víc než sto policistů na Olomoucku každý den kontroluje, jestli zdejší stánkaři dodržují zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Zatím zadrželi čtyři lidi z Přerovska, u kterých objevili desítky litrů závadného alkoholu.
Jedovatý alkohol zabil v Česku už 18 lidí. Na pomoc českým toxikologům proto přijel renomovaný odborník z Norska. S sebou přiváží vedle bohatých zkušeností i šetrný protijed a také novou metodu, která otravu metylalkoholem odhalí rychleji.
Napjaté situaci kolem otrav etanolem se dnes věnuje vláda. Ministr zdravotnictví ještě před začátkem schůze připustil, že vyhlášený by mohl být i stav ohrožení. K tomu sice nedošlo, ale vláda ustanovila krizový štáb.
Policie zadržela na zlínském sídlišti Jižní Svahy majitele obchodu, kde se prodával pančovaný alkohol. Dva jeho zákazníci leží s otravou metylalkoholem v nemocnici. Policisté jsou na stopě i dodavateli alkoholu.
Kvůli rostoucím počtu lidí otrávených metylalkoholem vláda okamžitě zřídila krizový štáb. V něm usednou náměstci ministrů zdravotnictví, vnitra, průmyslu, zemědělství a financí. Ti teď mají zpracovat další plán, jak bude stát v boji proti pančovanému alkoholu postupovat. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek tvrdí, že obětí smrtící lihoviny je již jedenáct.
Otrávených metanolem přibývá, už je deset mrtvých. Další bojují o život. V této souvislosti ministr zdravotnictví Leoš Heger připustil v rozhovoru pro iDnes.cz vyhlášení stavu ohrožení. To však není legislativně možné a bez problémů není ani vyhlášení takzvaného stavu nouze.
Česko trápí nebezpečný pančovaný alkohol. Už 9 lidí po otravě už zemřelo, další lidé jsou v nemocnicích převážně na Moravě. Někteří jsou v ohrožení života, ostatní se nevyhnou trvalým následkům - například slepotě. Situace je natolik vážná, že se jí dnes bude zabývat i vláda. Vyloučeno není ani vyhlášení stavu ohrožení.
Celníci a policisté už zabavují lahve bez kolků. V terénu jsou stovky lidí. Zatím ale prověřují provozovny jen lokálně. Teď ještě policii pomůžou v terénu mobilní laboratoře hasičů.
Otravy alkoholem se nevyhnuly ani sousednímu Polsku. Dva lidé zemřeli poté, co se napili alkoholu neznámého původu. Vše teď vyšetřuje polská policie, která ale tato úmrtí nespojuje s otravami v Česku.