Kromě trestu vězení soud Mackovi uložil peněžitý trest 50 000 korun a také pětiletý zákaz výkonu funkce představeného a práce v samosprávě spojené s agendou veřejných zakázek.
Náměstek ministerstva práce Jan Baláč (ČSSD), který čelil obvinění z pletich při zadávání veřejných tendrů, uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Musí to ještě schválit soud.
Kvůli systému pro vyplácení dávek zasahovala na ministerstvu policie v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka.
Společnost OKsystem by za zakázku měla dostat přes 30 milionů korun. Český statistický úřad zatím zaplatil část sumy – například za navrhování systému nebo jeho testování.
Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jan Baláč měl nabídnout firmě DXC Technology úplatek nebo nabídku jiné zakázky, pokud opustí tendr na informační systém. Sám obvinění odmítá.
Nabídka úplatku padla nejprve v restauraci, podruhé v kanceláři přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí. Cílem nabídky mělo být stažení firmy DXC Technology z tendru na informační systém.
„Za dnešek to bylo 5107 žádostí a v pondělí 4000. Chybovost zůstává. Kompletních žádostí je zhruba 30 procent,“ uvedla v úterý mluvčí. Podle ní úředníci hned zaměstnavatelům volají kvůli doplnění.
Ministryně se tak rozhodla po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. V pondělí kvůli zakázce zasahovala na sídle ministerstva policie. Ta obvinila dva úředníky ze zneužití pravomoci.
Ministryně práce a sociálních věcí musela z jednání vlády zamířit přímo do budovy svého resortu, kde zasahovali policisté. Kvůli podezření na zmanipulovanou zakázku si přišli pro jejího náměstka.
Mezi zadrženými během pondělního zásahu protimafiánské centrály na ministerstvu práce a sociálních věcí je i náměstek ekonomické a IT sekce a sociální demokrat z Prahy 2 Jan Baláč.
Obvinění padlo kvůli pletichám při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Jedním z obviněných je náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč. Razie je i ve firmě OKsystem.
Antimonopolní úřad uvedl, že ministerstvo nepostupovalo podle zákona o zakázkách, když neposoudilo transparentně objasnění nízké ceny a vybraného dodavatele kvůli ní vyloučilo.
Mf Dnes informuje o plánu na zavedení bezpečnostních rámů nebo kamer na rozpoznávání obličejů na významných dopravních uzlech. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.
Americký výrobce podnikového softwaru Oracle požaduje po českém ministerstvu práce a sociálních věcí 400 milionů korun. Informuje o tom server Seznam Zprávy.
V tisku se dočtete, že české firmy se zajímají o solární energii v zahraničí. Více se dočtete v Hospodářských novinách. Podle deníku Právo firma OKsystem žaluje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Městský soud v Praze vydal zatykač na Hojera z kauzy OKsystem. Ta souvisí s údajným vydíráním. Někdejší šéf odboru informatiky na ministerstvu práce Hojer nepřišel už podruhé k soudu.
Pražský vrchní soud dnes zrušil verdikt, podle nějž si měl bývalý náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška odpykat sedm let a bývalý ředitel ministerského odboru informatiky Milan Hojer šest let vězení za vydírání firmy OKsystem. Odvolací senát kauzu už podruhé vrátil k dalšímu projednání, pražský městský soud se bude muset znovu zabývat mimo jiné i údajně způsobenou škodou a její výší.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nevidí nic špatného na tom, že jeho bývalý náměstek Vladimír Šiška jednal se společností OKsystem o její stížnosti na ministerstvo u antimonopolního úřadu. Šišku a bývalého ředitele odboru informatiky Milana Hojera obvinila policie z podplácení. Drábek v reakci na to rezignoval.