„Kojení mi bylo extrémně odporné. Měla jsem pocit, že přicházím i o zbytek mého já a mé sexuality. Když jsem tuhle věc vzdala, přišla ohromná úleva, že něco nemusím,“ popisuje spisovatelka.
Hrdinkou románu Niny Špitálníkové je mladá žena, kterou koreanistka zpovídala pro svou knihu hovorů s uprchlíky ze Severní Koreje. Je Severka oběť, nebo viník?
Píše knihu pro děti Tota lítá, přiblížit jim chce totalitu.„Nebylo jen dobře, nebo špatně. Ono to bylo obojí. I v KLDR tam může mít člověk ‚normální‘ život,“ míní koreanistka.
Kniha Severka je z 90 procent pravda, říká Špitálníková. „Severka je osmnáctiletá dívka, v Severní Koreji tvořila smetánku a vlastně nikdy nechtěla odejít. V Jižní Koreji byla nešťastná, byla nikým.“
Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Tento týden si můžete v rámci soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o audioknižní verzi její vzpomínkové knihy.
Audioverze její první knihy Mezi dvěma Kimy trhala rekordy v poslechovosti rozhlasových četeb na pokračování. „Nikomu moc nepodařilo být tam za obou režimů,“ vysvětluje koreanistka Nina Špitálníková.
„Severokorejci vždy bojují po svém. Ale není možné, aby v zemi koronavirus nebyl. Čína byla docela zasažená a hranice se sice zavřely brzo, ale už v době, kdy v Číně pandemie byla.“
Kandidátka Pirátů – koreanistka Nina Špitálníková – musela během kampaně před volbami do Evropského parlamentu čelit nevybíravým útokům, které mířily i na jejího malého syna.
Koreanistka Nina Špitálníková má na kontě světový rekord. Už dvakrát byla na stáži v Severní Koreji, víckrát se to zatím nikomu nepodařilo. „Kontrolují vás tam na každém kroku,” vzpomíná.