„Zhruba třetina všech kuřáků, nějakých 600 tisíc lidí, každý rok zkusí přestat. A naprostá většina to zkouší jen tak bez pomoci,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku Eva Králíková.
V případě, že chce kuřák přestat kouřit, ale z různých důvodů to nedokáže, alternativy v podobě zahřívaných ochucencých tabáků mu i celkovému veřejnému zdraví mohou podle adiktologa pomoci.
„Nejvíc mě na vapování přitahovaly příchutě. Broskvový nanuk nebo liči-hroznové víno. Existují i vapy inspirované videohrami, mají křiklavé barvy nebo příchuť žvýkačky a cukrové vaty,” přiznává dívka.
„Lidé se chronicky otravují nikotinem. Pokud zatížíme populaci vysokými dávkami nikotinu, které všichni považují za zdravou alternativu kouření, nevíme, co to udělá za 30 let,“ tvrdí Koziar Vašáková.
Klasický žvýkací tabák byl dlouhá léta neodmyslitelně spjatý hlavně s baseballem. A to až do roku 2016, kdy ho zámořská Major League Baseball zakázala. Nyní problém řeší fotbalisté.
Novela zavádí pro prodej nikotinových sáčků stejnou regulaci, která už platí pro tabákové výrobky nebo pro elektronické cigarety. Za porušení zákazu by hrozila finanční sankce.
Každým rokem se tak bude počet kuřáků snižovat. Třeba lidé, kterým bude v roce 2050 čtyřicet, budou příliš mladí na to, aby si cigarety vůbec někdy koupili.
„Sáčky mají příchutě jako žvýkačka, energetický nápoj nebo cukrová vata – to jsou typy chutí, které nepreferují dospělí kuřáci, ale děti,“ vysvětluje adiktolog Adam Kulhánek.
Obliba žvýkacích tabáků u dětí stále roste, upozorňují adiktologové. Na rozdíl od tabákových nepodléhají žádné zákonné regulaci. To teď chce ministerstvo zdravotnictví změnit.
„Když se lidé noří do studené vody, trénují na triatlon a dělají jiné heroické výkony, tak to jim způsobuje uvolnění těch látek, které způsobují i návykové látky,“ upozorňuje adiktolog Adam Kulhánek.
Ministerstvo zdravotnictví v nové vyhlášce taky zpřísňuje požadavky na vzhled, velikost a označování nikotinových sáčků. Balení nesmí připomínat tvarem ani barvou potravinu nebo hračku.
Poslanci v prvním čtení schválili nvrh zákona, který omezí počet obchodů, které tabákové výrobky prodávají, dostupnost pro mladistvé i obsah nikotinu v cigarerách.
Nikotinové sáčky jsou u nás běžně dostupné. Kvůli tomu, že se nevyrábějí z tabáku, si je mohou bez omezení koupit i děti. Jak velkým rizikem pro ně nikotinové sáčky jsou?
Nikotinové sáčky si bezděčně vkládají pod ret i jedenáctileté děti. Nikotinu je v nich ale násobně více než v cigaretách. Navíc na nich vzniká závislost.
Bílé sáčky se prodávají v krabičkách ve tvaru puku s příchutí lesního ovoce nebo třeba pralinek. Mohou ale obsahovat až 50 miligramů nikotinu. Droga se šíří mezi dětmi i na základních školách.
Dětských kuřáků dlouhodobě ubývá, každý den si loni zapálila desetina dětí od 15 do 16 let. Před dvaceti lety to bylo podle studie třikrát tolik, vyplývá z dat studie ESPAD.
Michigan se stává první z amerických států, který tyto produkty zakazuje. V USA v srpnu zaznamenali první úmrtí člověka na nemoc dýchacích cest způsobenou kouřením elektronických cigaret.
Kuřáci by nově měli přesně vědět, co obsahují náplně do elektronických cigaret. Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která stanovuje maximální výši dvacet miligramů nikotinu na milimetr náplně.
Pětasedmdesátiletý důchodce se musí kvůli závislosti na nikotinu vystěhovat ze svého bytu. Žil v něm čtyřicet let. Rozhodl o tom zemský soud v Düsseldorfu. Stížnost na penzistu podali jeho sousedé, kterým vadil všudypřítomný cigaretový kouř.
Poruchy učení, hyperaktivita a dokonce sklon k užívání návykových látek. S tím vším se může potýkat dítě, jehož mozek matka během těhotenství vystavovala nikotinu.
V newyorském sídle OSN zakázali kouření. Nenápadné nařízení generálního tajemníka světové organizace Kofiho Annana vzbudilo velmi protichůdné reakce. Řada diplomatů si totiž myslí, že mezinárodní společenství podlehlo nátlaku hostitelské země - Spojených států. Bojem proti kouření je totiž pověstný newyorský starosta Michael Bloomberg.