Nikotin versus učení
Poruchy učení, hyperaktivita a dokonce sklon k užívání návykových látek. S tím vším se může potýkat dítě, jehož mozek matka během těhotenství vystavovala nikotinu.
Hippocampus je oblast mozku, která se spojuje s dlouhodobou pamětí a učením. Problémy lidí s Alzheimerovou chorobou s pamětí a orientací jsou způsobeny právě tím, že hippocampus je jednou z prvních oblastí mozku, které v průběhu nemoci utrpí poškození. Hippocampus obsahuje kmenové buňky, které se nepřestávají dělit a během celého života dodávají nové a nové neurony. Počet nových buněk v hippocampu však může snižovat expozice nikotinu. Vědci z Alabamské univerzity v Birminghamu zjistili, že zvláště dramatický je tento efekt u mláďat laboratorních potkanů, jejichž matka byla nikotinu vystavena v době březosti. Výsledkem byla nižší synaptická plasticita neboli schopnost měnit a udržovat účinnost spojení mezi dvěma neurony.
Nižší synaptická plasticita znamená, že se v hippocampu mláděte nemusejí správně vytvořit okruhy, které jsou potřebné pro učení. Potkaní samičky si obvykle s následky expozice nikotinu nemusejí dělat starosti, ale podle údajů Světové zdravotnické organizace v době těhotenství kouří přibližně 20 % matek. Autoři studie uvádějí, že právě vliv nikotinu na hippocampus může být příčinou různých dětských poruch učení, syndromu hyperaktivity s poruchou pozornosti (ADHD) a také predispozice k užívání návykových látek.