Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Česko je sice země s poměrně nízkou nerovností, to ale podle sociologa Tomáše Kosteleckého platí jen tehdy, pokud se srovnávají platy. Rozdíly v majetcích jsou mnohem větší.
Podle unijních institucí v současnosti ženy vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 procent méně než muži. Evropská komise se však návrhem o platové transparentnosti snaží trend srovnání urychlit.
Čeští poslanci a poslankyně dostali od serveru Refresher.cz otázku, jestli se považují za feministy/ky. Z celkového počtu dvou set jich odpovědělo devětačtyřicet. A výsledky nejsou příliš povzbudivé.
Studie ukázala, že v Česku se dá tzv. výdělková propast vysvětlit jen z necelé pětiny rozdílnou zaměstnaností, odpracovanou dobou a dalšími faktory. Čtyři pětiny představuje nevysvětlitelný rozdíl.
„Kapitalismus se musí zcela proměnit, jinak nepřežije nárůst nerovností po celém světě,“ uvedl Le Maire v projevu k začátku francouzského prezidentství ve skupině G7.
Debata o platových podmínkách v BBC vypukla loni v létě po zveřejnění seznamu pracovníků, kteří berou přes 150 tisíc liber ročně, tj. asi 4,4 milionu korun. Dvě třetiny jmen totiž tvořili muži.
Světové bohatství se soustřeďuje v rukou čím dál tím menší skupiny lidí. Redakční komentář britského týdeníku Economist se zabývá vlivem tohoto trendu na politiku.
Na úterý v Česku připadá Den rovnosti platů.Termín stanovuje v Česku druhým rokem nezisková organizace Business & Professional Women ČR, výpočet vychází z dat Eurostatu.
Sarandonová poznamenala, že produkce u filmu uzavřela dohodu o rovnocenném honoráři pro hlavní představitele, avšak týkala se jenom představitelů dvou mužských rolí.