Jasný nástupní plat a rovné mzdy. Evropská unie schválila směrnici o transparentním odměňování

Zástupkyně evropských institucí podepsaly novou směrnici o transparentnosti odměňování, která společnostem s nejméně 250 zaměstnanci v rámci členských zemí nařizuje povinnost sdílet informace o tom, jak odměňují ženy a muže za rovnocennou práci. Cílem směrnice je zmenšit rozdíly v platech mužů a žen. Členské státy mají teď tři roky na to, aby směrnici uvedly v praxi.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce

Cílem nové směrnice je narovnat rozdíly mezi odměnami mužů a žen (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podle nové směrnice mají společnosti kromě povinnosti informovat o platových rozdílech také povinnost je napravit, pokud se odměňování mužů a žen liší o víc než pět procent. Oběti této diskriminace mají mít podle ní zároveň právo na náhradu, zaměstnanci pak dostat sankce a povinnost platit pokuty.

Ženy si přejí lepší rovnováhu mezi kariérou a rodinou. Pomáhají zkrácené úvazky nebo práce z domova

Číst článek

Nová pravidla zavádí také pro uchazeče o zaměstnání, společnosti musí podle ní zveřejňovat informace o nástupním platu nebo jeho rozpětí. Nesmí se také uchazečů ptát na to, jaký plat měli v předchozích pracích. Upravuje nově také diskriminaci lidí, kteří se označují jako nebinární, mění pravidla také pro pracovníky se zdravotním postižením.

„Inkluzivita. Rovnost. Transparentnost. Jsem pyšná, že Evropský parlament přispěl k zajištění stejného platu za stejnou práci,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Dokument podepsala spolu s Jessikou Roswallovou, zástupkyní švédského prezidentství Rady EU.  

Směrnici navrhla Evropská komise v roce 2021, Evropský parlament ji formálně přijal na konci března a ministři členských států v dubnu. Po pěti letech se nové povinnosti rozšíří také na společnosti s více než 100 pracovníky.

Nová pravidla mají za cíl bojovat s diskriminací v odměňování, která stále představuje problém ve všech evropských zemích. Ženy si podle celoevropského průměru vydělají o 13 procent méně než muži, v České republice je to dokonce o 16,4 procenta.

Inclusivity. Equality. Transparency.

Proud that @European Parliament led on ensuring equal pay for equal work.

Signed into law today, these rules will mean new rights for all workers in Europe.

Europe delivers.

19:13 – 10. 05. 2023

109 418

Bára Košťálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme