Z klimatických štítků mají mít podle e-mailu výjimku historické budovy, jako jsou zámky a hrady. Text si to zdůvodňuje tím, že jde o úlevu bohatým. To ale také není pravda.
Česko mělo do čtvrtka přijmout unijní kybernetickou směrnici. V pořadu Pro a proti na Plusu o ní diskutují prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund a poslanec Petr Letocha (STAN).
Česká republika podle eurokomise nesprávně implementovala do národního práva směrnici o právu na přístup k obhájci a na komunikaci po zatčení, která měla být zavedena do 27. listopadu 2016.
Nově připravovaný kybernetický zákon má zvýšit zabezpečení sítí a informačních systémů důležitých úřadů ale i soukromých firem. Zákon prošel připomínkovým řízením. Co vadí dotčeným úřadům?
„Osobně budu samozřejmě velmi rád, když podání bude co nejméně. Tím by se ukazovalo, že naše společnost funguje dobře,“ říká Antonín Stanislav, náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
Smyslem směrnice je zlepšit pracovní podmínky při práci. Členské státy se zatím mezi sebou na postoji k legislativě nedohodly. Existuje totiž skupina, která prosazuje co nejpřísnější možnou regulaci.
Zákon by měl ochránit oznamovatele před propuštěním, snížením mzdy, uložením kárného opatření, přeložením na jiné místo, změnou rozvržení pracovní doby nebo zásahy do práva na ochranu osobnosti.
Sankce kvůli neprovedení směrnice o oznamovatelích činí 4900 eur za každý den prodlení. To začalo dnem uplynutí transpoziční lhůty, což bylo 17. prosince 2021.
„Pokud prodejce uskuteční prostřednictvím platformy například prodej automobilu za 3000 eur, provozovatel o něm zahrne informace do oznámení správci daně,“ popisuje mluvčí ministerstva financí.
Tabulka, kterou bude dvakrát do roka aktualizovat ministerstvo průmyslu a obchodu, srovnává náklady na ujetí 100 kilometrů na jednotlivé palivo pro jednotlivé třídy automobilů.
Návrh vychází z evropské směrnice o slaďování rodinného a pracovního života . Podle ministerstva práce a sociálních věcí bude navazující volno zatím jen pro rodiče v zaměstnaneckém poměru.
Evropská směrnice má internetové společnosti přinutit, aby médiím platily za využívání jejich obsahu. Například za zobrazování náhledů článků nebo jejich umístění v agregátorech zpráv.
Podle evropské směrnice bude přidávání recyklátu do nových plastových lahví od roku 2025 povinné. Ministerstvo životního prostředí proto chystá i podporu zpracování rPETu.
Zaměstnavatelé musí identifikovat a vyhodnotit rizika pro zaměstnance, a v případě výskytu rizik musí jejich působení zabránit, píše se v dokumentu, který v pondělí projedná vláda.