„Velkým rizikem je, že schválení rozpočtu bude nepochybně napadeno žalobami, a to od majitelů solárů,“ uvedla hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Podle Národní rozpočtové rady chybí v rozpočtu na příští rok až 40 miliard korun. Její člen Jan Pavel soudí, že stát si s takto vysokou chybějící částkou neporadí.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl odmítl, že by chybějící částky v rozpočtu byly snadno řešitelné a fakticky drobné, jak tvrdí ministr financí Zdeněk Stanjura (ODS).
Když na začátku roku chyběly školám peníze na platy kuchařek, školníků a uklízeček, začal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) mluvit o převedení jejich financování na zřizovatele, tedy obce a kraje.
Státu na pokrytí mimořádných výdajů v energetické krizi chybí podle šéfa Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla ještě 34 milliard korun. Jsou to účelová čísla, tvrdí akcionář ČEZ Pavel Grünfeld.
„Podstatná část inflace byla doma upečená, uvařená a taky jsme si ji tady doma, tak říkajíc, snědli. Nesouvisela s tím, co jsme si přivezli ze zahraničí,“ vysvětluje ekonom Mojmír Hampl.
24:20
Praha||Tomáš Pancíř, fos|Ekonomika|dvacet minut radiožurnálu
„Opakuji, že problém naší země je strukturální schodek. Půjčujeme si na běžné výdaje, které vůbec nesouvisí se stavěním dálnic a zastavěním bezpečnější energetické infrastruktury,“ míní Hampl.
Národní rozpočtová rada také upozornila, že návrh státního rozpočtu na příští rok a výhled na další roky konzervují deficit na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).
„Naše vlastní pravidla by nás stejně podle prognóz Národní rozpočtové rady dohnala. Na dluhovou brzdu bychom narazili někdy kolem roku 2028,“ říká Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády.
Situaci podle Kudrny komplikuje množství stran, které tvoří vládní koalici, každá totiž musí ukázat, že dělá něco pro své voliče, a vzniká prý slepenec, který nemá hlavu ani patu.
Za hlavní riziko pro plnění rozpočtu označila možnost využití příjmů z modernizačního fondu EU na běžné výdaje a vyšší objem kompenzací cen energií, než bude výběr mimořádných daní.
Nikdo nezpochybňuje, že zadlužování není žádoucí. Už proto, že v českých podmínkách stát není schopen nejen chytře investovat, ale často podporuje i naprosto nesmyslné projekty.
Ekonomové poukazují na to, že penzijní systém je neudržitelný. Vláda chce v květnu představit návrhy jeho reformních změn. Výdaje na důchody se za posledních 15 let zdvojnásobily.
Jak by měla vláda snižovat rozpočtový schodek? A jak se bude na definitivní podobě opatření podílet Národní rozpočtová rada? Radiožurnál se ptal ekonoma Petra Musila, člena Národní rozpočtové rady.
Předseda národní rozpočotvé rady a bývalý guvernér České národní banky Mojmír Hampl uvádí, že je důležité, aby bankovní rada využívala dva nástroje – kurz a sazby.
„I kdyby ekonomika rostla úplně optimálně a nebyla žádná Ukrajina, žádný covid, tak bychom každý rok generovali deficity kolem tří procent hrubého domácího produktu,“ popisuje profesor VŠE Jan Pavel.
Významná nerovnováha veřejných financí podle rady vznikla vlivem rozpočtově nerozvážných kroků učiněných hlavně v posledních dvou letech a dlouhodobého neřešení budoucích dopadů demografického vývoje.
Vláda podle rady ve tvorbě rozpočtové politiky dělá stejné chyby jako vláda minulá. Zároveň se ta současná finančně nepřipravuje na možné budoucí krize.
Společnost ČEZ přichází s novým ceníkem pro část zákazníků, pro některé domácnosti se může jednat až o dvojnásobné zvýšení. Analytik Jiří Gavor růst cen odůvodňuje vyčerpáním zásob levných energií.
Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 100 miliard korun z březnových 59 miliard. Čísla zveřejnilo ministerstvo financí s tím, že meziročně jde o lepší výsledek o 92 miliard.
Prakticky všechny ekonomiky světa zhoršují své výhledy kvůli válce na Ukrajině. Především ty evropské se musí vypořádat s umrtvením obchodu s Ruskou federací.
Vláda chce letos hospodařit s rozpočtovým deficitem ve výši 280 miliard korun. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bylo cílem vytvořit protiinflační rozpočet, který sníží zadlužení státu.