Skoro 60 procent lidí v Česku má nadváhu. Tam, kde selhávají diety nebo pravidelný pohyb, můžou pomoci bariatrické operace. Pacienti po nich mohou zhubnout až o polovinu.
Se snahou zhubnout nějaké to kilo navíc se potýká velká spousta lidí. Jak předcházet kolotoči neustálých výčitek a slibů? Odpovídá psycholožka a zakladatelka společnosti Stop obezitě Iva Málková.
Lukáš Krpálek bude už potřetí bojovat o zlato na olympjských hrách. V seriálu Radiožurnálu s názvem Olympijský rok prozradil, proč se rozhodl startovat v hmotnostní kategorii nad 100 kilogramů.
„(Češi) tloustnou po vzoru rozvíjejících se západních států. Máme přibližně 30 až 40 procent populace obézní, samozřejmě ještě další část má nadváhu,“ upozorňuje doktor Martin Prázný.
Mezinárodní vědecký tým upozornil na to, že je nutné změnit způsob řešení obezity. Ta zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění či cukrovka druhého typu.
„Téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka trpí nadváhou nebo obezitou, kondicí, která je z velké části spojena s nevhodným stravováním. Míra obezity v Česku roste a přesahuje už 19 procent,“ říká doktorka.
Nejvíc obézních dětí přibylo ve věkové skupině mezi 11. a 13. rokem. „Když jdou děti do puberty, chtějí si hledat partnery. A když vidí, že se nelíbí, to je pro ně stresující,“ upozorňuje Bednaříková.
Třetina Čechů a téměř čtyřicet procent Češek ve volném čase nesportuje a jinak se nehýbe buď vůbec nebo zřídka. Průměrný Čech taky o něco přibral. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
Každé desáté dítě uniká testům na SMA, varuje Mf Dnes. A od pandemie přibývá dětí, které se učí doma, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Státní zdravotní ústav se mimo jiné dlouhodobě snaží přesvědčovat školy, aby v jídelnách snížily množství soli.
Problém je rozšířený po celém světě, proto je nutné zdravotníky už při studiu naučit, že nadváha je v moderní společnosti téměř běžná a není chybou jednotlivců, upozorňují vědci.
Podle odborného časopisu Lancet bude v roce 2022 poprvé více dětí s obezitou, než podvyživených. Podle odborníků je tento trend patrný i v Česku a umocněný pandemii koronaviru.
Výsledky mnoha zahraničních studií ukazují, že v uplynulém roce výrazně vzrostl počet obézních lidí a jedinců trpících nadváhou. Svůj podíl viny mají i karanténní opatření.
„Máme děti, které přibraly dvacet, třicet i čtyřicet kilogramů v průběhu jednoho roku,“ říká Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.
„Děti jsou depresivní, mají jiné nálady. Taky jsme zaznamenali v naší ordinaci případy anorexie. Dopady jsou poměrně mnohostranné,“ varuje lékař Větvička.
Konec roku se ve Velké Británii točil především kolem rostoucích čísel koronavirové nákazy a také definitivní rozlučky země s Evropskou unií. Přesto si svou pozornost získalo i jedno menší téma.
Podle přednosty Rehabilitační kliniky a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Pavla Koláře se nedostatek fyzické aktivity odráží i na psychice dětí.
„Obezita je pro americké pacienty Achillovou patou. V Číně to to bylo kouření a znečištění ovzduší, Itálie má starší populaci, tady je problémem BMI,“ říká epidemioložka Newyorské univerzity.
Podle listu The Times kardiolog Aseem Malhotra upozornil, že hubenější členové kabinetu, jako například ministr zdravotnictví Matt Hancock, se vyléčili rychleji a nemuseli být ani hospitalizováni.
Na resuscitačních odděleních v Paříži, v Londýně či v New Yorku si stále kladou otázku, proč nemoc covid-19 zřejmě postihuje více mužskou obézní populaci.
Počet dětí s problémy s váhou v Česku roste, a to i přesto, že dnešní děti mají lepší stravovací návyky než jejich vrstevníci před pěti lety. Jednou z hlavním příčin je nedostatek pohybu.
Profesor Aájid Kahtání z univerzity Krále Saúda řekl, že v minulých deseti letech provedl bariatrický zákrok u 2900 dětí. Mezi jeho pacienty byl i čtyřletý chlapec, který vážil 70 kilogramů.
Týden štítné žlázy, který se konal na konci května, má lidem připomenout, aby nepřehlíželi příznaky onemocnění. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat.
Bandáž žaludku možná znamená pro obézní pacienty menší riziko smrti, než hubnutí formou zdravějšího životního stylu. Rizika jsou v letech následujících bezprostředně po operaci až poloviční.
Pětina Čechů vůbec nesportuje, uvádí to Světová zdravotnická organizace. Nadváhou nebo obezitou u nás podle České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně trpí každý druhý člověk.