Obezita jako přitěžující okolnost? Johnsonův stav se podle lékaře zhoršil kvůli nadváze

Průběh nemoci covid-19 byl u britského premiéra těžký kvůli tomu, že Boris Johnson má značnou nadváhu. Podle listu The Times to prohlásil kardiolog Aseem Malhotra, který rovněž upozornil, že hubenější členové kabinetu, jako například ministr zdravotnictví Matt Hancock, se vyléčili rychleji a nemuseli být ani hospitalizováni.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson během návštěvy obvodu Sedgefield na severovýchodě Anglie v prosince 2019

Stav Borise Johnsona se podle jeho lékař zhoršil kvůli nadváze | Foto: Lindsey Parnaby | Zdroj: Reuters

Pětapadesátiletý Johnson bojuje se svou hmotností dlouhodobě. V roce 2018 oznámil, že váží téměř 105 kilogramů, což ho při výšce asi 175 centimetrů řadí do rizikové kategorie obézních osob.

Johnson se vrátil do čela kabinetu, Brity varoval před unáhleným rušením restrikcí

Číst článek

Podle doktora Malhotry totiž existuje silná spojitost mezi nadváhou a úmrtností na covid-19, přičemž riziko těžkého průběhu onemocnění je u obézních lidí vyšší až desetinásobně. Lidé s nadváhou jsou podle vědců rovněž delší dobu infekční.

U Johnsona se nákaza potvrdila koncem března. Nejprve se léčil doma, později ale musel být převezen do nemocnice a několik dní strávil na jednotce intenzivní péče. Na začátku tohoto týdne se vrátil do úřadu a převzal zpět své povinnosti.

Obezita zhoršuje nemoc?

Těžký průběh onemocnění covid-19 způsobuje podle lékařů například vysoký krevní tlak, cukrovka či onemocnění srdce, tedy komplikace, které se často objevují právě u obézních.

Malhotra uvedl, že v Británii je až polovina lidí obézních nebo mají nadváhu, což by mohl být jeden z důvodů, proč je země pandemií tak silně zasažena. Ve čtvrtek uveřejněná data britských zdravotnických úřadů ukazují, že v přepočtu na počet obyvatel zemřelo v Británii kvůli koronaviru podobné množství lidí jako v dalších nejhůře zasažených evropských zemích.

„Pokud se podíváte na kořeny toho všeho, i v době před covidem-19 se došlo k závěru, že špatné stravování stojí za 11 miliony úmrtí ročně,” řekl Malhotra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme