Desítky let zanedbávané větrací šachty v panelových domech se mohou zanášet různými bakteriemi a plísněmi. Tým vědců zkoumá, jak přesně se zanáší, aby mohli vyvinout zařízení, které je bude čistit.
Půda není jen nějaký hnědý substrát, je to superorganismus tvořený houbami, bakteriemi, půdní faunou a miliony druhů mikroorganismů. Ladislav Miko rád říká, že je to vesmír pod našima nohama.
Na 3D tiskárnách s živým materiálem vědci pracují už déle. S jejich pomocí dokážou vyrobit třeba náhradní srdeční chlopeň z buněk pacienta nebo umělé maso z tkáňové kultury.
Asi třetina jezer na světě je z našeho pohledu modrá. „Voda absorbuje červené spektrum světla, modré se převážně odráží,“ vysvětluje biochemik Marek Cebecauer.
Kvalitu vody v řece Bečvě začne hlídat monitorovací stanice. První takové zařízení v Česku, které bude sledovat kvalitu vody nepřetržitě, už stojí na břehu řeky.
Nečekaně vysokou koncentraci rtuti, kterou mezinárodní tým objevil ve třech řekách a dvou fjordech na jihozápadě Grónska, by vědci spíše čekali v tocích například v průmyslových oblastech Číny.
Pro lidstvo je dobré vědět, že hluboko v moři žijí desítky tisíc druhů milimetrových tvorů. „Spolupracují, a spolu s tím, co žije na povrchu, dávají dohromady biosféru,“ říká biolog Anton Markoš.
Představa, že astronauti s sebou z vesmíru dovezou i neznámé živé organismy, třeba mikroby, není jen nápad ze sci-fi románů. Znamenalo by to reálnou hrozbu pro zdraví jednotlivců i populací.
Odborníci ze stavební fakulty vytvořili metodiku, jak se nežádoucímu znečištění při výstavbě vyhnout. Hlavním účelem zařízení je do celé místnosti pouštět čerstvý a hlavně čistý vzduch.