Deníky pokrývají dlouhé období mezi roky 1935 a 2018, tedy většinu vlády čínské komunistické strany. Obsahují i popis masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.
Si Ťin-pching je prezidentem země od března 2013. V roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí mandáty. Si tak může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.
Asi nejvíce spekulací vzbudila situace, kdy Si Ťin-pchingův předchůdce a bývalý prezident Chu Ťin–tchao odešel v doprovodu asistentů zničehonic ze sálu z hlavního pódia.
Mezinárodní olympijský výbor také vyšetřuje gesto stříbrné medailistky ve vrhu koulí Raven Saundersové z USA, jež během medailového ceremoniálu zvedla a překřížila ruce do tvaru písmene „X“.
Komunistická strana Číny počátkem července oslavila sté výročí vzniku. Sinolog Denis Molčanov v Interview plus hovoří o čínských ekonomických reformách, totální kontrole společnosti a kultu osobnosti.
Nepříznivý demografický vývoj způsobil, že ze statistické operace se stala politicky citlivá záležitost. Oznámení výsledků, původně plánované na začátek roku, bylo odsunuto až na jaro.
Zloději ukradené dílo prodali za zlomek jeho hodnoty. Podle hongkongské policie byl 2,8metrový svitek přestřižen proto, že byl na vystavení příliš dlouhý.
Zásahy v Hongkongu jsou sice co do rozsahu a intenzity s děním v Sin-ťiangu nesrovnatelné už jen proto, že oficiálně poloautonomní Hongkong je ze světa mnohem přístupnější.
Unikátní dokument Mrtvé duše, jenž měl premiéru v Cannes, přináší svědectví obětí čínských gulagů. Trvá neuvěřitelných 496 minut. Ale každá z těch minut má smysl jako kronika krutého utrpení.
Literární poznámky bývalého komunistického vůdce Číny Mao Ce-tunga se v londýnské aukční síni Sotheby's vydražily za 704 750 britských liber (přes 20,6 milionu Kč), což je desetinásobek odhadní ceny.
Asijský sběratel vydražil v Hongkongu obraz amerického umělce Andyho Warhola za v přepočtu přes 315 miliónů korun. Původní odhady sumy za portrét bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga se pohybovaly ještě výš. Hongkong přitom patří k Číně, která se k pop-artovým obrazům někdejšího vůdce země staví opatrně.
Před čtyřiceti lety se v Číně roznesla zpráva, na kterou mnozí celá desetiletí čekali a jiní se jí obávali. Zemřel vůdce čínské komunistické revoluce Mao Ce-Tung. V 82 letech podlehl infarktu. Přestože je považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů historie, jeho kult v Číně zůstává stále silný.
Bohatí Číňané letos utráceli za vzácné obrazy, mince nebo unikátní kabelky. A to na dražbách v Londýně, USA či v Hongkongu. Například obraz nahé ženy od Amedea Modiglianiho koupil nejmenovaný čínský sběratel za zhruba 4,25 miliardy korun. Jde tak o dosud největší částku, kterou kdo v historii zaplatil za dílo tohoto italského malíře.
V Číně dnes oslavují 120. výročí narození zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. I po letech je tento revolucionář a diktátor v zemi stále populární. Dodnes je kult jeho osobnosti silný. Vůdcovu podobiznu najdeme na všech čínských bankovkách a i současní lídři země vzývají jeho myšlenky.
Mao Ce-tung je už 36 let po smrti, jeho obličej ale nechybí na žádné čínské bankovce. Někdejšího čínského diktátora, známého pod přezdívkou Velký kormidelník, uctívají dodnes. Dnes uplynulo právě 119 let od Maova narození.
Politbyro Komunistické strany Číny vypustilo z posledních dvou dokumentů tradiční zmínku o bývalém vůdci Mao Ce-tungovi. Jeho myšlenky přes půl století doplňovaly všechna oficiální stranická prohlášení. Podle odborníků to dokazuje, že stranu čekají brzy převratné změny.
Císařství neexistuje v Číně už sto let. Kdysi nesmrtelnou Říši středu svrhla na konci roku 1911 revoluce v čele se Sun Jat-senem. Demokratická republika ale nakonec vznikla až na Tchajwanu, v samotné Číně nakonec zvítězili komunisté. Připomeňte si s námi, jakých bylo uplynulých sto let a jaká je Čína dnes.
Kariéra vnuka zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga stoupá. Čtyřicetiletý politik působící v čínské armádě získal hodnost generál-majora. Čína se k symbolu Mao Ce-tunga dodnes hlásí, přestože je tento diktátor obviňován z odpovědnosti za smrt až 70 milionů lidí.