Jako jedni z mála na světě si troufnou replikovat podobu konkrétního člověka starého někdy až desítky tisíc let. Skrze realistické modely ukazují veřejnosti, jak mohli vypadat naši dávní příbuzní.
Firma s oficiálním názvem Mammoth zkrachovala letos na jaře poté, co z e-shopu zmizely telefony a sluchátka značky Apple a jejich dodavatelům tak zůstaly dluhy za zhruba 5 miliard korun.
Vyrábí šperky a věří v sílu amuletu. „Vůbec o tom nepochybuji, je to stará věc, je to můj úhel pohledu na život,“ říká Jakub Diego Lovacký, který žije 23 let v Mexiku.
Nemáte náhodou kradený mobil od Applu? Pokud ano, mohli byste za takové zjištění dostat až 100 tisíc korun. Vlastník zkrachovalého e-shopu vyhlašuje akci „Lovci jablek“.
V Dolních Věstonicích na jižní Moravě je jedno z významných nalezišť skládek mamutích kostí. Na ty se zaměřil mezinárodní archeologický tým, který chce s jejich pomocí odhalit, jak žili lovci mamutů.
Mamut a kůň jsou zachyceni na říčním valounu. „Takovýto typ nálezu je u nás objeven zhruba po 60 letech,“ uvedla Zdeňka Nerudová z Moravského zemského muzea.
Odhadnout, jak velké neandertálské skupiny byly, jde jen velmi těžko. Skupina musela ovšem mít minimálně dvacet členů, což je nejnižší možný počet osob, které dokážou rozporcovat slona za sedm dní.
Skupina 20 až 30 lovců vyděsila stádo pochodněmi a větvemi a oddělila od něj jedince, které pak hnala do připravených jam, popisuje loveckou techniku archeolog Luis Córdoba Barradas.
Pohlceni propadlou půdou. Spláchnuti lavinou bahna. Utopeni, když se probořili tenkým ledem. To je osud, který před tisíci let potkal na Sibiři mnoho mamutů.
Archeologům v Mexiku se daří rychleji zkoumat a konzervovat kostru mamuta, který zemřel zhruba před 14 000 lety. Odborníci tvrdí, že jim může přiblížit život primitivních lidí, informoval server GMA News.
Budou po Zemi znovu chodit mamuti? Vědci z Harvardovy univerzity se pokoušejí tato pravěká zvířata oživit. Rozhodli se, že všechno vsadí na genetickou modifikaci. Chtějí tak zkombinovat genetickou výbavu současných slonů a vyhynulých mamutů. Od vzniku mamutího embrya už je dělí jen zhruba dva roky, píše britský list The Telegraph.
Dva američtí farmáři náhodně objevili v Michiganu kostru mamuta. Jedná se zřejmě o nejzachovalejší ostatky prehistorického zvířete v tomto americkém státě.
Biologové rozluštili kompletní genom mamuta. Teď se chystají vložit získané DNA do kmenových buněk slonů, aby se o vyhynulých obřích savcích dozvěděli co nejvíc.
Tým ruských a jihokorejských vědců se pokusí oživit mamuta. Býložravce z doby ledové chtějí naklonovat z buněk, které našli zmrzlé v Jakutsku na východě Ruska.
V Uherském Hradišti přebývá mamut. Nehýbe se, nevydává zvuk, nežere a vlastně mu ještě pár drobností chybí do vizuální dokonalosti. Onen býložravý chobotnatec je totiž replikou. Pracují na ní archeologové Slováckého muzea.
Ruští vědci našli na jednom z ostrovů u pobřeží Severního ledového oceánu mamutí krev a zbytky svalové hmoty. Vědci doufají, že v ostatcích mamutí samice dokážou najít nepoškozené buňky, které by umožnily poprvé v dějinách naklonovat mamuta.
Fanoušci českých skokanů na lyžích se konečně dočkali a o tomto víkendu mohou povzbudit svoje oblíbence na domácím můstku. A jako bonus dostanou to, že se v Harrachově závodí na mamutím můstku, tedy v letech na lyžích.
2:17
|Jana Zemková, Mirko Kašpar, Simona Bartošová|Výtvarné umění
Do přerovského Muzea Komenského se za přísné policejní ochrany vrací jedna z nejcennějších národních památek nalezených na území města. Jde o umělecké dílo z doby pravěku, které dostalo jméno Předmostská venuše. Společně s dalšími pravěkými uměleckými předměty bude rytina ženy na mamutím klu součástí nové muzejní výstavy Umění z času lovců.