Ředitel šachového turnaje Prague Chess Festival Petr Boleslav láká nejen na turnaj, ale ve studiu Radiožurnálu Sport také vyprávěl o tom, co jsou nejdůležitější vlastnosti úspěšných šachistů.
Rozhodnutí vyvolalo kritiku skupin obhájců a zastánců práv transgender osob. Federace Fide chce udělat analýzu jednotlivých případů, což může trvat až dva roky.
Carlsen, který v průběhu souboje o titul oslavil 31. narozeniny, uspěl i při čtvrté obhajobě. Na šachovém trůnu se drží od roku 2013, kdy sesadil Višvánáthána Ánanda z Indie.
Podle statistiky serveru Esportsearnings.com se do špičky dostali i další šachisté. Na sedmém místě figuruje Američan Hikaru Nakamura a na 12. příčku se vyšvihl jeho krajan Wesley So.
„Carlsen je u nás ‚áčkovou‘ celebritou. Pravidelně se umísťuje mezi pěticí nejpopulárnějších norských sportovců,“ popsal pro server iROZHLAS.cz novinář Tarjei Svensen.
Samé remízy a rozhodnutí až ve zkrácených partiích. Poprvé v historii zápasů o šachového mistra světa se stalo, že v klasické základní části si nikdo nepřipsal ani jedno vítězství.
Nor Magnus Carlsen zůstává mistrem světa v šachu. Pozici šachového krále, která mu patří od roku 2013, v Londýně už potřetí obhájil proti Fabianu Caruanovi.
Bitva o titul mistra světa v šachu stále nemá jasného vítěze. Všechny partie mezi úřadujícím světovým šampionem Magnusem Carlsenem z Norska a Američanem Fabianem Caruanou skončily remízami.
Bitva o titul mistra světa v šachu stále nemá jasného vítěze. Všechny partie mezi úřadujícím světovým šampionem Magnusem Carlsenem z Norska a Američanem Fabianem Caruanou totiž skončily remízami.
Šachisté Magnus Carlsen a Fabiano Caruana bojují v Londýně o titul mistra světa a také si rozdělí milion eur. Ani jedna z dosavadních sedmi partií ale zatím neměla vítěze.
Magnus Carlsen z Norska zůstává mistrem světa v šachu. V středečním tie-breaku zápasu s ruským vyzývatelem Sergejem Karjakinem v New Yorku vyhrál dvě ze čtyř partií v rapid šachu. V den svých 26. narozenin tak podruhé obhájil titul, který získal v roce 2013 výhrou nad Indem Višvánáthánem Ánandem.
Mistrovství světa v šachu není zrovna akční souboj, přesto dokážou šachisté diváky pobavit. Laiky třeba překvapí, když se některý z nich najednou zvedne od stolu a odejde. I profesionály ale zaskočilo, když to při posledním souboji o světového šampiona vypadalo, že Nor Magnus Carlsen usnul.
Norský šachista Magnus Carlsen dnes přijímá gratulace k 26. narozeninám. On sám by si ale nejspíše přál úplně jiné gratulace - večer se totiž rozhodne o tom, jestli i nadále bude on mistrem světa, nebo mu titul sebere Rus Sergej Karjakin.
Nečekaně dlouhý a stále nerozhodný je zápas o šachového mistra světa, který se již přes dva týdny koná v New Yorku. Rus Sergej Karjakin v něm stále vzdoruje favoritovi Magnusi Carlsenovi z Norska a vděčí za to zřejmě i vynikající fyzické kondici.
Souboj o šachového mistra světa dvanáct klasických partií nerozhodlo. Obhájce titulu Magnus Carlsen z Norska a Rus Sergej Karjakin jsou na tom v New Yorku bodově stejně 6:6. Poslední hra skončila rychlou remízou a rozhodne tie-break – partie se zkráceným časovým limitem.
V pondělí večer měl podle plánu skončit boj o mistra světa v šachu, ale je celkem pravděpodobné, že bude ještě pokračovat. Duel Nora Magnuse Carlsena s Rusem Sergejem Karjakinem je totiž stále nerozhodný a remízou by mohla skončit i poslední dvanáctá partie. Přitom seveřan byl před utkáním velkým favoritem.
Šachovým velmistrem se stal ve 13 letech, na prvním místě světového žebříčku se premiérově objevil také jako teenager. Geniální norský šachista Magnus Carlsen bude od pátečního večera obhajovat titul mistra světa a je docela dobře možné, že jeho tahy většina laiků nepochopí.
Nejlepší šachista posledních let Nor Magnus Carlsen bude od pátku obhajovat v New Yorku titul mistra světa. Proti němu se ke stolu posadí Sergej Karjakin reprezentující Rusko. Dlouho očekávaný souboj vzbuzuje spoustu emocí, v klidném a rozvážném světě šachů ale vypadá špičkování obou soupeřů trochu netradičně.
Mnozí ho považují za vůbec nejlepšího šachistu všech dob. Velmistr Garri Kasparov se před třiceti lety stal vůbec nejmladším mistrem světa, a i poté dlouhou dobu tomuto sportu kraloval. Jeho partie zejména s krajanem Anatolijem Karpovem vstoupily do dějin a udělaly z něj šachovou legendu.
Nor Magnus Carlsen se stal dvacátým šachovým mistrem světa v historii. V zápase s domácím Indem Višvanáthanem Ánandem zvítězila v Čennaí světová jednička 6,5: 3,5 na body. Carlesenovi k tomu stačilo pouze deset z dvanácti plánovaných partií.