Šachisté se během zápasů o světový trůn mohou i projít. Při tie-breaku na to však nebudou mít čas

Mistrovství světa v šachu není zrovna akční souboj, přesto dokážou šachisté diváky pobavit. Laiky třeba překvapí, když se některý z nich najednou zvedne od stolu a odejde. I profesionály ale zaskočilo, když to při posledním souboji o světového šampiona vypadalo, že Nor Magnus Carlsen usnul.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachisté Magnus Carlsen a Sergej Karjakin

Šachisté Magnus Carlsen a Sergej Karjakin | Zdroj: Reuters

Hlava podepřená, Carlsen schoulený na jedné straně židle, oči zavřené a z televizního záběru partie snadno získáte dojem, že Nor spí. Nespal, pouze hluboce přemýšlel, ale pokud by si doopravdy chtěl lehnout, může odejít a natáhnout se.

„Hráči mají během zápasu možnost využít pokoj, aby nemuseli být pořád v jedné místnosti se soupeřem,“ říká velmistr Sergej Movsesjan, původem Gruzínec, který ale odmala žije v Česku a v posledních letech hrál proti oběma mužům bojujícím o titul světového šampiona, Carlsenovi i Karjakinovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém mistrovi světa v šachu rozhodne tie-break. Bude to divácky atraktivní, říká šachový velmistr Viktor Láznička

Ani jeden z nich pochopitelně nedělá z partií show pro diváky, to se nesmí, ale občas je prý obecně na některé šachisty zvláštní pohled, co všechno v naprostém soustředění mimoděk dělají.

„Jsou hráči, kteří si rádi vezmou už sebranou figurku a prochází se s ní. Ti hráči si to často ani neuvědomují.“

Teď ale na nic takového nebudou mít čas, vážné partie vystřídá v tie-breaku rapid šach, a pokud se ani v něm nerozhodne, přijde na řadu bleskový šach. Oproti dosavadním partiím mají hráči podstatně kratší časový limit.

Šachového mistra světa může určit 'armagedon'. O titul soupeří dva mladíci

Číst článek

„Pro diváky je to mnohem atraktivnější, než když musí půl hodiny čekat na jeden tah. Tady dlouhé zamyšlení znamená, že už máte z 20 minut jenom pět. A pokud je málo času, tak se často dělají velké chyby, takže většinou hrají svižně. Je to znát i na kvalitě hry, ale je to divácky atraktivnější,“ připomíná velmistr Viktor Láznička.

Martin Charvát, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme