Nor Carlsen je potřetí mistrem světa v šachu. Zvítězil v tie-breaku

Magnus Carlsen z Norska zůstává mistrem světa v šachu. V středečním tie-breaku zápasu s ruským vyzývatelem Sergejem Karjakinem v New Yorku vyhrál dvě ze čtyř partií v rapid šachu. V den svých 26. narozenin tak podruhé obhájil titul, který získal v roce 2013 výhrou nad Indem Višvánáthánem Ánandem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magnus Carlsen, mistr světa v šachu, během finálové partie

Magnus Carlsen, mistr světa v šachu, během finálové partie | Zdroj: ČTK

Karjakin, jemuž los přisoudil začínat bílými, rozehrál znovu španělskou hru, ale zcela vyrovnaná partie skončila po 37 tazích remízou. Ve druhé partii Carlsen promarnil obrovskou šanci. Po italské hře měl v koncovce obapolných střelců proti věži výhru na dosah, ale cestu k ní nenašel. Karjakin se dokázal neuvěřitelně bránit tahy, na něž měl po vyčerpání pětadvacetiminutového limitu jen pět sekund, a po 84 tazích dovedl svého osamoceného krále do patové pozice.

Třetí partie byla dlouho věrnou kopií té úvodní, Carlsen se ale snažil útočit i černými a po 38 tazích byl odměněn vítězstvím. V závěrečném dějství se hrála poprvé v zápase sicilská a norský velmistr už žádné drama nepřipustil. Neustále zvyšoval tlak, po 50 tazích přinutil soupeře znovu kapitulovat a tie-break vyhrál 3:1.

„Byl to opravdový boj. Finále mě naučilo, že člověk musí být trpělivý,“ řekl Carlsen. Prozradil také, proč vypustil poslední partii základní části, za což od fanoušků sklidil hodně kritiky. „Bylo pro mě výhodné nemyslet na dvanáctou partii, zatímco soupeř musel. Měl jsem tak navíc den na přípravu a pak bylo osvěžující hrát trochu rychleji,“ řekl Carlsen.

Zápas o titul se přitom pro něj nevyvíjel dobře. Byl pasován do role jasného favorita, přesto prvních sedm partií skončilo remízou, což bylo nejdelší čekání na výhru v zápasech o titul od roku 1995. Nor, očividně frustrovaný marným dobýváním soupeřovy tvrze, riskoval v osmé partii až příliš a výsledkem byla prohra.

Magnus Carlsen, mistr světa v šachu | Foto: ČTK

To byla pro norského velmistra nová situace, ve dvou zápasech s Indem Ánandem nikdy nemusel dotahovat soupeřův náskok. Prohru neunesl a utekl z povinné tiskové konference. V desáté partii však Karjakinovi porážku oplatil a schopnost skvěle kombinovat i v časové tísni potvrdil i v tie-breaku.

Karjakin si posteskl, že pečlivá předzápasová příprava mu často byla k ničemu. „Magnus skákal do různých zahájení a často jsem mohl na přípravu úplně zapomenout. Na všechno se připravit nedá. A na rapid jsem nebyl připraven vůbec,“ přiznal ruský velmistr, že vůbec nepočítal, že by v zápase mohlo dojít až na partie se zkráceným časem.

Triumfem v New Yorku si udržel pozici světové jedničky a na konto si připíše téměř půl milionu eur, tedy více než třináct milionů korun. A to mu ještě 50 tisíc eur strhli jako pokutu za neúčast na tiskové konferenci. Poražený Karjakin dostane 450 tisíc eur a v žebříčku se posune z devátého na šesté místo.

Zaujal ponožkami

Nezávislé pozorovatele nejen na internetu zaujal Carlsenův výběr ponožek pro závěrečný souboj se symbolikou zámořské basketbalové soutěže NBA. Jednomu z přítomných novinářů to nedalo a musel se na ně zeptat, čímž lidi kolem pobavil.

„Na konci turnaje jsem opravdu nevěnoval velkou pozornost tomu, které ponožky si vezmu. Soustředil jsem se na jiné věci. Ale dostal jsem je darem před začátkem a tak jsem si říkal, proč si je nevzít,“ vysvětloval první muž světového šachového žebříčku Magnus Carlsen, který se netají tím, že jeho oblíbeným týmem je Boston Celtics.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme