Francie připravuje těžbu lithia, které je nezbytné pro výrobu baterek do elektrických aut. Proti těžbě ale protestují asociace na ochranu životního prostředí.
Nádraží fungovalo do roku 2007, kdy skončil provoz na zdejší trati, která byla součástí tak zvané Kozí dráhy. Podle starosty Dubí Jiřího Kašpara z ODS tady v posledních letech přebývali bezdomovci.
Srbská vláda nedávno podepsala s Evropskou unií memorandum o dodávkách strategického kovu, která má zajistit velkou část potřeb lithia pro evropský průmysl.
Světová poptávka po lithiu roste. Argentina je čtvrtým největším producentem lithia na světě, stala se tak místem strategického soupeření mezi Čínou a Spojenými státy.
Prezident Aleksandar Vučić řekl, že chce, aby těžba splňovala náročné požadavky na ochranu přírody a aby celý řetězec zpracování lithia byl v Srbsku, a to včetně výroby baterií či elektromobilů.
Část českého průmyslu, jako je výroba aut a strojírenství, je silně závislá na dovozu surovin a materiálů z Číny. Nová studie popisuje krizové scénáře dopadů obchodních a vojenských válek na firmy.
„My neurčujeme, kudy trať povede a jak bude vypadat, ani jaké bude mít technické parametry. Pouze schvalujeme koridor široký zhruba 100 metrů, kudy by trať mohla vést,“ říká Jan Schiller (ANO).
Původně s ním počítali v osadě Dukla na Teplicku, ale setkali se s velkým odporem místních lidí. Tam by nově mělo být jen překladiště rudy vytěžené na Cínovci.
Když se podíváme, jak se Rusko chovalo na začátku své totální invaze na Ukrajinu a jak si bralo obilí za rukojmí svých politických cílů, tak je to jako ochutnávka budoucnosti, tvrdí Olivia Lazardová.
„V červnu jsme se dozvěděli, že v okolí osady Dukla odkoupila firma Geomet pozemky. Teď v prosinci jsme se dozvěděli, že se tam má dovážet 50 tisíc tun kyseliny sírové ročně,“ říká starosta Újezdečku.
V ložisku u Cínovce se nacházejí podle odhadů tři procenta světových zásob lithia, které se využívá pro výrobu baterií do aut. Těžba má odpůrce v Česku i Německu, má začít v letech 2026 až 2028.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj je po 13 letech znovu aktivní v Česku. Co banka chystá? O tom mluvila v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitelka pro střední a jihovýchodní Evropu Charlotte Ruheová.
Ministerstvo průmyslu a obchodu však namítá, že obyvatele informuje nad rámec zákona. Slibuje navíc informační kancelář, kde by se občané měli dozvědět více o technologii těžby.
Světová produkce lithia v roce 2021 činila 540 000 tun. Světové ekonomické fórum předpokládá, že do roku 2030 přesáhne celosvětová poptávka tři miliony tun.
Společenství latinskoamerických a karibských států zahrnuje tradiční spojence Moskvy, jako Nikaragua, Kuba nebo Venezuela. Spory o znění společného prohlášení zdržely konec zasedání o několik hodin.
Technologii vyvinuli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve spolupráci s několika firmami. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ministr průmyslu Havlíček podepsal memorandum o lithiu. Stejná zpráva se opakuje po čtyřech letech, nutno jen přiznat, že v detailech se ta současná od minulé přece jen liší.
„Myslím, že velký humbuk, který se kolem toho děje, je hlavně součástí předvolební kampaně. Opakuje se historie po čtyřech letech,“ říká redaktorka serveru Seznam Zprávy Zuzana Kubátová.
Beneš v úterý uvedl, že stavba gigafactory souvisí s plánovanou těžbou lithia v České republice. O závodě na jeho zpracování chce ČEZ rozhodnout příští rok a zahájit v něm výrobu v roce 2025.
V českém tisku se v pátek dočtete, že na stavbách českých silnic a dálnic chybějí pracovníci. Nedostatek je hlavně mostařů nebo projektantů, píše Mf Dnes.
ČEZ začne v další fázi projektu testovat horninu a způsob výroby. „Postupy otestované v laboratoři si nejdřív musíme vyzkoušet v pilotních provozech,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Server iROZHLAS.cz přináší kompletní přepis novoročního poselství předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, které odvysílal Radiožurnál.