„Nezasloužím si být tady“ je prohlášení, které se dá od člověka ve vězení čekat. Ale Tetjana Potapenková neoblomně trvá na tom, že není tím, za koho ji má ukrajinský stát.
Pátera začala Státní bezpečnost (StB) „hlídat“ už rok po převratu (1949) a po zatčení putoval také před soud. Psal se rok 1951, takže šlo o „zvláštní“ soudní jednání.
Tajná služba SBU varuje před napojením některých duchovních Ukrajinské pravoslavné církve na Rusko a snahu Moskvy skrze ně provádět „podvratnou činnost v náboženském prostředí Ukrajiny“.
Jak uvedla ukrajinská tajná služba SBU zadržení Vjačeslava Boguslajeva je „součástí případu, který se týká nezákonných dodávek vojenského materiálu pro ruská útočná letadla“.
Přístav Mykolajiv ostřelují ruské jednotky od začátku únorové invaze na Ukrajinu. Město leží nedaleko hranic s Ruskem okupovanou Chersonskou oblastí, kde Ukrajinci zahájili protiofenzivu.
Rusko označilo atentát za teroristický útok. Útok podle něj podnikla skupina, jejíž členové položili nálož pod automobil. Nejde o první násilnou smrt kolaboranta na okupovaném ukrajinském území.
K znovuotevření případu došlo na základě objevení dříve neznámé skutečnosti, která by mohla rozsudek změnit. Žádost o obnovení procesu podal praprasynovce generála Syrového.
Bobe inklinoval k nacionálnímu socialismu a po okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 se stal placeným spolupracovníkem gestapa. Vzdal se české státní příslušnosti a přijal německé říšské občanství.
Studentovi vadí také to, že Vojtěch Filip označil zástupce některých opozičních stran za kolaborantské a vlastizrádné.To Ondřej Zeman považuje za křivé obvinění.
Polský Senát schválil návrh zákona, který trestá připisování odpovědnosti za holokaust Polákům. Zákon kritizují Spojené státy nebo Izrael, který stáhne velvyslankyni z Varšavy.